Podczas prac nad niesterydowym kremem dla osób chorych na egzemę, pewna firma farmaceutyczna odkryła, że zastosowany przez nią związek może być wykorzystywany także w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych - poinformował Unijny Serwis Informacyjny Badań i Rozwoju (CORDIS).

Atopowe zapalenie skóry najczęściej leczy się poprzez unikanie czynników podrażniających, na przykład mydła, i aplikowanie kremów nawilżających i maści ze sterydami. Długotrwałe stosowanie sterydów może jednak przyczyniać się do powstawania trwałych rozstępów, siniaków, przebarwień i pajączków, a także zaniku skóry. Szwajcarska firma farmaceutyczna TIRmed Pharma postanowiła rozwiązać ten problem i opracowała krem niesterydowy.

„Nasz niesteroidowy lek niweluje łagodne i umiarkowane swędzenie wywołane egzemą i wspiera układ odpornościowy, w efekcie hamując rozwój zapalenia”, mówi Anna-Lena Spetz, dyrektor generalna TIRmed Pharma. „Produkt jest ponadto niedrogi, bardzo bezpieczny i prosty w aplikacji”.

Teraz, dzięki wsparciu finansowanego ze środków UE projektu TIR-C, zespół TIRmed Pharma jest o krok bliżej do wprowadzenia na rynek swojego innowacyjnego leku.

Ocena wykonalności klinicznej produktu

Głównym celem naukowców z projektu TIR-C była ocena wykonalności klinicznej niesterydowego kremu TIRmed Pharma. Przeprowadzono w tym celu rozmowy z naukowcami i instytucjami realizującymi badania naukowe na zlecenie, podczas których opracowano plan rozwoju klinicznego i ścieżkę regulacyjną oraz zdefiniowano kliniczne punkty końcowe, co jest wymogiem uzyskania zgody na wprowadzenie produktu na rynek.

„Ta część procesu obejmowała ocenę kosztów i ryzyka dla każdego etapu rozwoju technicznego i klinicznego”, wyjaśnia Spetz. „Opracowaliśmy również strategie dotyczące nawiązywania nowych współprac z partnerami klinicznymi, dystrybucyjnymi i farmaceutycznymi”.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dwa zamiast jednego

W toku projektu odkryto nowy także inny nowy składnik. „Wyniki badań wykazały, że nasz związek zawiera składnik przeciwwirusowy, więc pracujemy teraz nad dwoma produktami, a nie jednym”, dodaje Spetz. „Oprócz naszego związku TIR-C do zastosowania w leczeniu łagodnej i umiarkowanej egzemy badamy także TIR-A – formułę leku na infekcję dróg oddechowych podawaną donosowo”.

To właśnie ją udostępniono na zasadzie licencji zespołowi finansowanego przez UE projektu Fight-nCoV, który bada skuteczność donosowych leków przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, odpowiedzialnemu za pandemię COVID-19.

Dwa obiecujące produkty

Dzięki unijnemu finansowaniu firma TIRmed Pharma opracowała nie jeden, a dwa innowacyjne leki. Jej dobry biznes plan dotyczący rozwoju obu substancji prawdopodobnie przyciągnie wielu inwestorów.

„Prowadzimy obecnie negocjacje z inwestorami dotyczące finansowania działań TIRmed i uzyskania wymaganych patentów”, podsumowuje Spetz. „W tym celu konieczne będzie przeprowadzenie weryfikacji poprawności projektu dla obu produktów i uzyskanie finansowania niezbędnego do rozpoczęcia badań przedklinicznych”.

© Unia Europejska, [2020] | źródło: CORDIS