Lekarze z Countess of Chester Hospital w Wielkiej Brytanii usunęli z pleców pacjenta 14-centymetrową narośl w kształcie rogu. Analiza histopatologiczna potwierdziła, że to rak kolczystokomórkowy skóry. Przypadek opisano w piśmie BMJ Case Reports.

Pacjent to 50-letni robotnik fizyczny, który nie był w grupie podwyższonego ryzyka. Nie miał on znaczącej ekspozycji na słońce, nie brał regularnie żadnych leków, a w jego rodzinie nie było przypadków raka skóry.

Podczas operacji lekarze usunęli mierzącą 140×60×55 mm zmianę. Konieczne było także wycięcie sporego kawałka zdrowej skóry.

Lekarze podkreślają, że to rzadki przypadek bardzo dużego, dobrze zróżnicowanego raka kolczystokomórkowego skóry, który został zaniedbany przez pacjenta mieszkającego w rozwiniętym kraju z dostępem do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Mężczyzna przyznał, że zmiana rosła co najmniej 3 lata.

Potwierdza to, że pomimo publicznej świadomości na temat zagrożeń niesionych przez nowotwory, takie przypadki mogą się pojawiać i wymykać spod kontroli.

Więcej: https://casereports.bmj.com/content/12/12/e233305