Naukowcy poczynili postępy w kierunku pierwszej szczepionki na zakażenie chlamydiowe, po ukazaniu, w jaki sposób nowe antygeny zmniejszają objawy wywoływane przez bakterię Chlamydia trachomatis - najczęstszą przyczynę choroby.

Współautor badania David Bulir, z Instytutu Badań Chorób Zakaźnych imienia Michaela G. DeGroote’a Uniwersytetu McMaster w Kanadzie i jego współpracownicy przedstawiają swoje wyniki w czasopiśmie "Vaccine".

Chlamydia jest jednym z najpowszechniejszych zakażeń przenoszonych drogą płciową w Stanach Zjednoczonych- około 2 860 000 tych infekcji występuje każdego roku. Chlamydia jest zwykle "przekazywana" w trakcie stosunku waginalnego, analnego lub oralnego z osobą zakażoną. Istnieją cztery gatunki bakterii, które mogą powodować zakażenia - z których najczęstszym jest C. trachomatis.

Jednak infekcja często nie prezentuje żadnych objawów, a wiele osób nie korzysta z badań kontrolnych. W rezultacie, większość osób nie zdaje sobie sprawy, że są zarażeni chlamydią, więc infekcja często jest nieleczona. Nieleczona chlamydia może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, szczególnie dla kobiet. Może to prowadzić do zapalenia narządów miednicy mniejszej, a to może spowodować nieodwracalne uszkodzenie układu rozrodczego, być przyczyną długotrwałego bólu w miednicy mniejszej, niepłodności lub ciąży pozamacicznej.

Obecnie jedynym sposobem, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia chlamydią jest używanie prezerwatyw podczas stosunku płciowego lub celowe, całkowite unikanie kontaktu seksualnego. Obecnie, Bulir i jego współpracownicy uważają, że są na dobrej drodze do stworzenia pierwszej na świecie szczepionki o szerokim spektrum ochrony dla tej choroby.

Antygen BD584 zmniejszył objawy zakażenia Chlamydią nawet o 95 procent

Do swoich badań, naukowcy zimmunizowali samice myszy nowym antygenem o nazwie BD584, który składa się z trzech białek T3SS z C. trachomatis: CopB, CopD i CT584.

W myszach zainfekowanych Chlamydia muridarum - gatunkiem C. trachomatis - stwierdzili, że antygen zmniejszył wydalanie bakterii o 95 procent. Wydalanie chlamydii jest objawem zakażenia C. trachomatis. Inny objaw zakażenia - wodniak jajowodu (hydrosalpinx), w którym jajowody wypełniają się płynem - została zmniejszony o 87,5 procent w immunizowanych myszach. Na podstawie ich wyników, Bulir i współpracownicy sugerują, że BD584 jest obiecującym kandydatem na szczepionkę przeciw chlamydii.

"Szczepienie będzie najlepszym sposobem, aby zapobiec infekcji Chlamydia, a badanie to określiło ważne nowe antygeny, które mogłyby być wykorzystane jako część szczepionki do zapobiegania lub wyeliminowania negatywnych skutków rozrodczych nieleczonych infekcji", dodaje David Bulir.

Co więcej, naukowcy sugerują, że BD584 ma potencjał, aby chronić przed wszystkimi szczepami C. trachomatis, w tym przed tymi, które powodują jaglicę - rodzaj infekcji oczu.

Jeśli antygen BD584 odniesie sukces jako szczepionka przeciw zakażeniu chlamydią, naukowcy twierdzą, że będzie podawana przez nos. "Jest to łatwe, bezbolesne i nie wymaga wysoko wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia, a to sprawia, że jest też niedrogim rozwiązaniem dla krajów rozwijających się", zauważa współautor badania Steven Liang, również z Instytutu Badań Chorób Zakaźnych w McMaster imienia Michaela G. DeGroote'a.

Następnie zespół planuje przeprowadzenie dalszych badań różnych form BD584, aby zobaczyć, jak wypadają one na tle różnych szczepów chlamydii.

Źródło: medicalnewstoday.com