Czy pacjenci są rzetelnie informowani o czasie oczekiwania na zabieg lub wizytę u specjalisty? Czy ratownictwo medyczne działa efektywnie? W 2019 r. NIK podejmie szereg ważnych społecznie tematów. Wśród głównych obszarów kontroli znajduje się opieka zdrowotna.

Co jeszcze sprawdzi NIK? Czy osoby z autyzmem i zespołem Aspergera mają możliwość efektywnego przygotowania do pracy i samodzielnego życia? Jak wygląda pomoc dla matek z małymi dziećmi i kobiet w ciąży potrzebujących schronienia? Jak wspierani są opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych? Izba przyjrzy się temu problemowi kompleksowo, także od strony zapewnienia takim opiekunom odpowiednich warunków przez szpitale, gdy to w nich sprawują opiekę.

W Planie pracy NIK na 2019 rok znalazło się łącznie 111 kontroli. Najrozleglejszą z nich jest kompleksowa kontrola wykonania budżetu państwa, która będzie prowadzona w 110 częściach budżetowych i wybranych jednostkach. NIK będzie też kontynuować swoją misję audytora zewnętrznego w Radzie Europy i OECD. Poza kontrolami planowymi Izba corocznie przeprowadza również kontrole doraźne, które umożliwiają szybkie reagowanie na występujące problemy. Przykładowo w 2017 r. było ich 107.

Tematy kontroli planowych zostały wyłonione po przeprowadzeniu pogłębionej analizy ryzyka. Ich dobór do Planu pracy NIK na 2019 rok uwzględnia problemy i zagrożenia zidentyfikowane w wyniku analizy sytuacji społeczno-gospodarczej. NIK uwzględniła także sygnały o nieprawidłowościach od obywateli, które miały wpływ na jakość ich życia i funkcjonowanie państwa. Wnikliwie przeanalizowano sugestie tematów nadesłanych przez organy Sejmu RP i Senatu RP, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Łącznie wpłynęło od tych instytucji 109 sugestii tematów kontroli. Najwyższa Izba Kontroli uwzględniła w planie pracy 60 proc. z nich. Reszta jest objęta już rozpoczętymi kontrolami lub zostanie zrealizowana w formie kontroli doraźnych.


Źródło: NIK