Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie wdraża nowy projekt społeczny, mający motywować pacjentów do walki z chorobą. To cykliczne spotkania organizowane zarówno dla dzieci jak i dorosłych z osobami, które w swoim życiu doświadczyły wielu przeciwności losu, walczyły z chorobą i... wygrały.

Jako pierwsi z niezwykłym zadaniem pokazania dzieciom, że nie można się poddawać, trzeba walczyć o swoje marzenia nawet jeśli ta walka jest bardzo trudna, zmierzyła się Reprezentacji Polski w Rugby na Wózkach.

„Dajemy z siebie wszystko, nie poddajemy się, jedziemy na Mistrzostwa Świata do Australii!” - z takim przesłaniem przyjechali rugbiści. - Miałem wypadek, skoczyłem do wody. Rugby nadało mojemu życiu sens. Dzięki temu jestem tutaj - podkreślił jeden z zawodników, Tomasz Wilk.

- Przywozimy Wam nasze medale, nasze trofea, piłki, rękawice. Zobaczcie jak wspaniałym sportem jest rugby! - zachęcał małych pacjentów Janusz Kozak, trener zespołu.

- Dostaliśmy tyle dobra od innych, tyle wsparcia i uznania, że sami chcemy teraz dać coś od siebie, pokazać, że jesteśmy wdzięczni za każdy gest, każdą, nawet najmniejszą pomoc. Stąd pomysł na wizytę w szpitalu. Nie zastanawialiśmy się nawet przez chwilę, gdy przyszło zaproszenie z Częstochowy – podkreślał trener Kozak.

- Jestem ogromnie wzruszona. Rugbiści to ludzie godni podziwu. To spotkaniu wiele dało naszych pacjentom, ale i nam samym. Wiemy już na bazie własnego doświadczenia, że takie działania przynoszą dobre efekty. Dzieci „odrywają się” od szpitalnej codzienności, lepiej współpracują z personelem medycznym – przyznaje dr Małgorzata Klimza, kierująca oddziałem pediatrii w częstochowskiej placówce.

To drugi projekt społeczny realizowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie. Dzięki nawiązaniu niezwykłej współpracy pomiędzy Politechniką Częstochowską a szpitalem powstała pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce czyli Szpitalna Politechnika. Mali pacjenci uczestniczyli w wykładzie z fizyki i chemii, obserwowali doświadczenia i mogli przekonać się na własne oczy jak wygląda praca naukowca. Za to przedsięwzięcie w czerwcu 2018 roku Wojewódzki Szpital Specjalistyczny otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie ZOZ UP 2017 pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Pacjenta oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.


Źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie