52 transplantacje wątroby wykonał w 2020 roku zespół specjalistów z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Gdański szpital zajął tym samym drugie miejsce w Polsce pod względem liczby przeszczepień tego narządu. – To duży sukces, tym bardziej, że zespół jest dopiero budowany – komentuje odpowiedzialny za program przeszczepiania wątroby w UCK dr Piotr Remiszewski. Warto dodać, że 50. przeszczepienie poprzedziła skomplikowana akcja logistyczna i pewien „rekord”.

Powstanie ośrodka zajmującego się leczeniem chorób wątroby w sposób kompleksowy zainicjowały w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym - zespół transplantacji wątroby pod kierunkiem dr. Piotra Remiszewskiego oraz zespół kwalifikujący, prowadzony przez dr Annę Drobińską przy współpracy z Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii, kierowanej przez prof. Radosława Owczuka.

Sukces efektem wzorowej współpracy

- To jest duża liczba i duży sukces, tym bardziej, że zespół chirurgiczny jest „skromny” i dopiero budowany. To też jest liczba optymalna – mówi dr Piotr Remiszewski z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej UCK. Lekarz dołączył do zespołu gdańskiego szpitala w październiku 2019 roku i od tego momentu transplantacje wątroby wyraźnie „przyspieszyły”. Wówczas, w ciągu 12 miesięcy było ich 11, rok później niemalże pięć razy więcej.

Jak zaznacza dr Remiszewski, ten wynik udało się osiągnąć dzięki wzorowej współpracy – m.in. z dyrekcją szpitala, władzami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz innymi klinikami. - Cała struktura jest bardzo dobrze zorganizowana, a koordynacja pracuje wręcz doskonale. To sprawia, że program transplantacyjny bardzo prężnie się rozwija. UCK jest jedynym szpitalem w Polsce, gdzie przeszczepia się prawie wszystkie narządy. W jednym miejscu dokonuje się transplantacji serca, wątroby, nerek, płuc, rogówek oraz wysp trzustkowych. Aktualnie trzustki się jednak nie przeszczepia – tłumaczy transplantolog.

Należy podkreślić, że taką liczbę przeszczepień wątroby udało się osiągnąć w niesprzyjających warunkach pandemii SARS-CoV-2 i mniejszej liczbie dawców. – Jeśli przeanalizuje się wykres liczb transplantacji i zgłoszeń, widać takie dwie „dolinki” – jedna to marzec, a druga to wrzesień. To się pokrywa z falami pandemii. Cały nakład i wysiłek ochrony zdrowia był skierowany na leczenie i niwelowanie skutków pandemii. W całej Polsce było zdecydowanie mniej zgłoszeń dawców – mówi dr Piotr Remiszewski.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

„Rekordowe” pobranie wielonarządowe

50. przeszczepienie wątroby w UCK poprzedziła precedensowa, skomplikowana, ale zakończona sukcesem akcja logistyczna, w trakcie której został ustanowiony pewien „rekord”. Połączone zespoły z Klinik Chirurgii Ogólnej Endokrynologicznej i Transplantacyjnej (kierowanej przez dr. hab. Łukasza Kaskę) oraz Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej (prowadzonej przez prof. Jana Rogowskiego) Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przeprowadziły pierwsze wspólne, „lotnicze” pobranie wielonarządowe. Ekipy musiały udać się znad Bałtyku pod same Tatry.

Dzięki tytanicznej i sprawnej pracy zespołu koordynatorów w składzie: lek. Maciej Duda, lek. Aleksandra Pałasz i mgr Alicja Patoła, którzy sterowali akcją transplantacyjną, czyli organizacją zespołów pobierających i przeszczepiających narządy, organizacją transportu i innych czynności logistycznych oraz możliwości korzystania z transportu lotniczego (na odcinku Gdańsk-Rębiechowo – Kraków-Balice użyto samolotu PILATUS PC-12) oraz płynnemu przejazdowi do Zakopanego czas liczony od wyjazdu zespołu z UCK na przeciwległy kraniec Polski, pobranie narządów i powrót wyniósł zaledwie 11 godzin.

Drugie miejsce w Polsce

Łącznie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku od 18 kwietnia 2018 roku przeszczepiono 71 wątrób w ramach programu transplantacji tego narządu. 52 przeszczepienia w minionym roku sprawiają, że gdański ośrodek zajął drugie miejsce w kraju. Liderem jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Warto podkreślić także, że w bieżącym roku w gdańskim UCK przeszczepiono już 4 wątroby (stan na połowę stycznia).

Dodatkowo w 2020 roku w szpitalu wykonano 16 przeszczepień serca, 16 płuc, 102 nerek, 128 szpiku oraz 84 rogówek.

Źródło: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne