W Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni (UCMMiT) trwają prace budowlane i montażowe związane z realizacją działań polegających na zapobieganiu i przeciwdziałaniu COVID-19. W ramach inwestycji w szpitalu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) w systemie modułowym powstaje budynek kliniczny nr 2, który posiada nową izbę przyjęć z trzema izolatkami, rejestracją i pobieralnią wymazów od osób podejrzanych o zakażenie koronawiruem.

– Obiekt składa się z trzech kondygnacji, każda ma trzy izolowane sale chorych z własnym węzłem sanitarnym i śluzą wejściową na potrzeby każdej z trzech Klinik UCMMiT – mówił prof. Marcin Renke, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. – Inwestycja powinna zostać zakończona do 30 listopada 2021 r.

Łączna powierzchnia budynku to 540 m², z czego 180 m² wynosi powierzchnia parteru, a po 120 m² każdego z pięter. Wejście do izby przyjęć będzie możliwe przez specjalną śluzę. Na poziome przyziemia przewidziano łącznik, który ma zapewnić pacjentom z pozytywnym wynikiem testu bezpośrednią komunikację między izbą przyjęć a zespołem wind zlokalizowanych w istniejącym budynku.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi niemal 6 mln zł, z czego ponad 3 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, pozostałą kwotę pokryto ze środków własnych UCMMiT. Dodatkowe fundusze Zarząd Województwa Pomorskiego przeznaczył na pomoc szpitalom z Pomorza zaangażowanym w walkę z pandemią wywołaną wirusem SARS CoV-2. Stanowią one zwiększenie kwoty dofinansowania dla projektu Centrum Geriatrii w Gdańsku realizowanego przez Gdański Uniwersytet Medyczny. Szczegółowa relacja z podpisania umowy na stronie.

Za realizację inwestycji, w tym m.in. wykonanie fundamentów, dostawę i montaż modułów, podłączenie i uruchomienie wszystkich instalacji odpowiedzialna jest Climatic Sp. z o.o.

Szpital GUMed jest kluczowym ośrodkiem na Pomorzu w walce z epidemią. Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej było pierwszym w pełni przygotowany do sprawowania profesjonalnej opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem.


Źródło: Gdański Uniwersytet Medyczny