Angioplastykę tętnicy wieńcowej z wykorzystaniem zabiegu aterektomii rotacyjnej, potocznie zwanym rotablacją, przeprowadzili lekarze z Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu.– Zamierzamy wykonywać kilkadziesiąt takich operacji rocznie – zapowiada specjalista kardiolog Piotr Danielewicz.

Rotablację stosuje się w trudnych przypadkach pacjentów, w których zawodzą inne metody udrożnienia naczyń krwionośnych. Obecnie metoda ta, po długim okresie zastoju, przeżywa renesans w medycynie.

- Od kilku lat ponownie wykonuje się ją w Polsce, a my zdecydowaliśmy się zastosować ją pierwszy raz w naszym szpitalu – mówi Piotr Danielewicz, specjalista kardiolog, kierownik Pracowni Hemodynamicznej, który przeprowadził zabieg.

W uproszczeniu zabieg rotablacji polega na dosłownym przewierceniu się specjalistycznym diamentowym i miniaturowym wiertełkiem przez zmiany miażdżycowe. Wiertło wprowadzane jest przez pachwinę do organizmu i wędruje naczyniami krwionośnymi do zapchanego miejsca. Pacjenci są świadomi tego co się dzieje na stole operacyjnym, mogą nawet podglądać na żywo operację na monitorach.

Źródło: Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu