12 i 13 lipca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyło się Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej. Efektem dwudniowego Forum było przedstawienie przez szefa PO zarysów programowych pod wspólnym hasłem „Szóstka Schetyny”, znalazły się wśród nich sprawy związane z ochroną zdrowia.

- Ludzie widzą, że służba zdrowia się sypie i zwyczajnie zaczynają się bać. Na chorowanie mogą sobie dziś pozwolić jedynie najbogatsi, albo związani z władzą - mówił podczas swojego wystąpienia Grzegorz Schetyna.

Szef Platformy Obywatelskiej wymienił główne punkty „projektu Europejskiej ochrony zdrowia”. Schetyna zapowiedział, że termin oczekiwania do specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni, a oczekiwanie na SORze nie może trwać dłużej niż 60 minut. „Po godzinie każdy pacjent musi być już po badaniach, diagnozie i decyzji lekarskiej” - tłumaczył szef PO.

Grzegorz Schetyna obiecywał, że w ciągu siedmiu lat wyleczalność raka w Polsce osiągnie poziom najbardziej rozwiniętych krajów Europy zachodniej i ma to dotyczyć każdego zakątka kraju oraz każdej grupy społecznej. Każdemu kto przekroczy 50 lat ma też przysługiwać pełen bilans zdrowotny, obejmujący wszystkie konieczne badania.

>>> ZOBACZ TEŻ: Podsumowanie tygodnia - najciekawsze wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska

Koalicja Obywatelska zapowiada także wprowadzenie pełnej dostępności badań prenatalnych oraz opiekę okołoporodową "na najwyższym europejskim poziomie", w tym bezwarunkową możliwość znieczulenia przy porodzie.

- Kobieta, która trafia do szpitala ma się przede wszystkim czuć bezpiecznie, mieć pewność, że zajmują się nią najlepsi fachowcy wyposażeni w najlepszy sprzęt i że jest dla nich najważniejsza, a nie wysłuchiwać nad swoim łóżkiem kłótni światopoglądowych. Jesteśmy za wolnością, więc jeśli ktoś wierzy, że ziemia jest płaska, Elvis Presley żyje, a szczepienia szkodzą, to jego sprawa, niech się tylko trzyma z daleka od leczenia ludzi - mówił lider PO.

Schetyna zapowiedział także przywrócenie i rozszerzenie programu in vitro oraz prowadzenie powszechnego, pełnego kalendarza szczepień na najwyższym europejskim poziomie.

- Wzorem będzie tu dla nas Norwegia. Nie może być tak, że dzieci których rodziców na to stać szczepione są na wszystkie choroby, a dzieci biedne tylko na niektóre - tłumaczył Szef PO.