W Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie odbyła się konferencja prasowa z okazji rozpoczynającego się w dniu 25 maja Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem. Tegoroczne obchody w Polsce rozpoczynają się Białą Sobotą w Centrum Onkologii-Instytucie, podczas której będzie można zasięgnąć porady lekarza onkologa oraz wykonać bezpłatne badania mammograficzne, cytologiczne, USG piersi, badanie dermatoskopem oraz dowiedzieć się jak rzucić palenie i zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, konferencję otworzył i przywitał zaproszonych gości prof. dr hab. n.med. Jan Walewski, dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu. Zwrócił uwagę, że głównym celem Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem jest promowanie tzw. Kodeksu Walki z Rakiem. „Jego najnowsza, czwarta wersja zawiera wskazówki na temat 12 prostych czynności, które każdy człowiek może podjąć, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową” – powiedział.

Następnie głos zabrała Katarzyna Głowala podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, która opowiedziała o planach Ministerstwa Zdrowia dotyczących zwiększenia liczby kobiet wykonujących cytologie i mammografię oraz zaprosiła i zachęcała kobiety, aby wzięły udział w Białej Sobocie 21 maja 2016r.

Kolejnym prelegentem była dr n.med. Joanna Didkowska, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów, Centrum Onkologii-Instytut, która wyjaśniła słuchaczom czym jest Kodeks Walki z Rakiem i dlaczego tak ważne jest przestrzeganie jego zaleceń. Podkreśliła, że połowie zgonów z powodów nowotworów można byłoby zapobiec gdyby Polacy wprowadzili do swojego stylu życia zmiany opisane w Kodeksie. Przedstawiła również nowe zapisy w wydanej w ubiegłym roku IV edycji Kodeksu. Dotyczą one: utrzymywania abstynencji alkoholowej, ograniczenia czasu spędzanego na siedząco, unikania solariów, a także stosowania szczepionek przeciwko HPV.

Prof. dr hab. med. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej zwrócił uwagę na problem nowotworów w Polsce, a szczególnie tych którym można zapobiec – najlepszym przykładem jest rak płuca, który występuje prawie wyłącznie u palaczy tytoniu. Rzucenie palenia jest podstawowym zaleceniem Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Podkreślił tez wagę utrzymywania prawidłowej masy ciała w zapobieganiu nowotworom.


Źródło: Ministerstwo Zdrowia