Konstanty Radziwiłł został powołany przez Premiera Mateusza Morawieckiego do pełnienia funkcji Wojewody Mazowieckiego. Zastąpił dotychczasowego Wojewodę, Zdzisława Sipierę.

"Podejmując się tej bardzo ważnej roli wojewody, pełnicie istotną funkcję w terenie" – powiedział Premier, zwracając się do nowo powołanych wojewodów. Podkreślił, że "serce Polski bije tak samo mocno w dużych miastach, jak w małych miejscowościach, powiatach i gminach".

Mateusz Morawiecki podkreślił, że urzędy wojewódzkie "są integralną częścią całego aparatu państwowego, który zapewnia obecność państwa, w każdym zakątku Polski".

Konstanty Radziwiłł jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. Specjalizował się w medycynie ogólnej i medycynie rodzinnej. Ukończył podyplomowe studium ekonomiki zdrowia na UW oraz podyplomowe studium bioetyki na UKSW.

W latach 1980–1982 był działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Był także działaczem Ruchu Wolność i Pokój, w ramach którego od 1986 wchodził w skład Rady Funduszu Ruchu WiP.

>>>ZOBACZ TEŻ: Warszawa: Szpital na Madalińskiego z Centrum Porodów Naturalnych

Po studiach pracował jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej w przychodni rejonowej, a następnie w SPZOZ na warszawskim Ursynowie i w warszawskim pogotowiu ratunkowym. Był też lekarzem zakładowym w przedsiębiorstwach przemysłowych. W 1997 został właścicielem niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej pod nazwą Przychodnia Medycyny Rodzinnej

Od początku lat 90. zaangażował się w prace samorządu lekarskiego. W latach 1997–2001 był sekretarzem Naczelnej Rady Lekarskiej. W 2001 został prezesem tej instytucji. Funkcję tę pełnił do 2010, kiedy to zastąpił go Maciej Hamankiewicz. Wybierany na delegata na Krajowy Zjazd Lekarzy oraz na członka Okręgowej Rady Lekarskiej, w 2010 objął funkcję prezydenta Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich. W 2013 został ekspertem Polski Razem ds. służby zdrowia.

W wyborach w 2015 wystartował do Senatu z ramienia PiS w okręgu nr 41, uzyskując mandat senatora IX kadencji (otrzymał blisko 100 tys. głosów). 16 listopada 2015 został powołany na ministra zdrowia w rządzie Beaty Szydło. W okresie pełnienia funkcji ministra przeprowadził reformę wprowadzającą sieć szpitali i zmiany w POZ.

11 grudnia 2017 objął stanowisko ministra zdrowia w nowo utworzonym rządzie Mateusza Morawieckiego. 9 stycznia 2018 został odwołany po bezskutecznych rozmowach z protestującymi rezydentami. Bez powodzenia kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. W ostatnich wyborach nie uzyskał senackiej reelekcji.


Źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie
Fot. Krystian Maj / KPRM