W środę (11 maja) ruszył nabór par do „Gminnego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa”.

Programem może zostać objęte ok. 200 par i będą mogli skorzystać z niego mieszkańcy Krakowa, którzy spełnią odpowiednie kryteria. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20–42 lata. Konieczne będzie także spełnienie określonych ustawą warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Każda para zakwalifikowana do programu będzie miała prawo do dofinansowania jednej, zindywidualizowanej procedury zapłodnienia pozaustrojowego lub jednej procedury adopcji zarodka. Dodatkowo pary będą miały także możliwość skorzystania z bezpłatnej wizyty u psychologa, specjalizującego się w dziedzinie niepłodności.

Kwota przeznaczona na realizację programu w 2022 r. to 1 mln zł.

O kwalifikacji będzie decydowała kolejność pozytywnie rozpatrzonych wniosków wpływających do urzędu od realizatorów programu. Dokumenty merytorycznie sprawdzają placówki medyczne, oceniają które pary spełniają kryteria i czy nie ma przeciwwskazań wykluczających z programu.

Więcej: www.krakow.pl