Dzięki dotacji ze środków Unii Europejskiej w krakowskim Szpitalu na Klinach nowoczesne zabiegi da Vinci dla pacjentek onkologicznych są dostępne całkowicie bezpłatnie - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Wraz z odejściem trzeciej fali pandemii zaczęła się fala dramatycznych apeli lekarzy i pacjentów dotycząca skutków, jakie wywołuje pandemia w zakresie leczenia chorób onkologicznych. Ograniczenia dotknęły pacjentów na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, następnie w opiece specjalistycznej i w końcu w obszarze badań i dostępie do leczenia szpitalnego. W ten sposób narósł tragiczny w skutkach dług zdrowotny, z którym teraz trzeba się zmierzyć.

- W 2020 r. wystawiono o blisko 20 tys. mniej kart DILO niż w 2019 r. To nie oznacza, że mamy mniej nowotworów - to oznacza, że nie wszyscy pacjenci zostali zdiagnozowania „na czas” i nie wszyscy „na czas” otrzymali leczenie - mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Neo Hospital prowadzącego Szpital na Klinach w Krakowie. Dlatego musimy już teraz szukać metod i narzędzi pozwalających na poprawę skuteczności leczenia pacjentów onkologicznych.

Z pomocą przychodzą środki unijne, dzięki którym w Szpitalu na Klinach w Krakowie uruchomiono program leczenia raka szyjki i trzonu macicy z wykorzystaniem robota da Vinci. Zabiegi wykonywane przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci dają możliwość działania w trudno dostępnych miejscach, pozwalają na wysoką precyzję. Chirurg widzi obraz w dziesięciokrotnym powiększeniu w technologii 3D full HD. To maksymalizuje szanse, że lekarz usunie zmiany nowotworowe z zachowaniem czystości onkologicznej, tzn. nie będzie komórek nowotworowych na marginesach zabiegu.

Obecnie na całym świecie wykorzystywanych jest ponad 6 tys. robotów da Vinci, z pomocą których wykonywanych jest rocznie ponad 1,2 mln operacji. Liczba zabiegów chirurgicznych w Polsce wykonanych w asyście robota da Vinci dynamicznie rośnie. W I kw. 2021 r., pomimo pandemii, polskie ośrodki zrealizowały 415 zabiegów, o 57% więcej niż rok wcześniej! Dotychczas jednak dominowały zabiegi z zakresu urologii, które stanowiły ok. 70%, wszystkich wykonywanych w asyście robota da Vinci zabiegów w Polsce. Na świecie udział poszczególnych specjalizacji jest bardziej zrównoważony. Dostęp do nowoczesnych operacji robotycznych w zakresie ginekologii onkologicznej w Polsce został wyrównywany dzięki programowi wsparcia ze środków Unii Europejskiej.

- Ludzkie zdrowie i życie to najważniejsze wartości, więc każde działanie, które pozwoli otoczyć je większą troską ma dla nas ogromne znaczenie. Cieszę się, że na terenie naszego województwa zapewniliśmy finansowanie zabiegów da Vinci dla pacjentek onkologicznych. Choroby nowotworowe można skutecznie leczyć, ważny jest czas i dostęp do nowoczesnych technologii. Jako samorząd województwa małopolskiego traktujemy przedsięwzięcia nacelowane na zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców w sposób priorytetowy - mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Do szpitala mogą zgłaszać się pacjentki z całej Polski. Dzięki dofinansowaniu w kwocie 7,3 mln PLN z Funduszy Europejskich nowoczesne zabiegi oraz opieka szpitalna są całkowicie bezpłatne.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego