Od 1 marca obowiązuje nowy wykaz leków refundowanych. Seniorzy zyskali bezpłatny dostęp do 105 nowych leków, w tym na schorzenia dermatologiczne.

Na nowej na liście bezpłatnych leków dla seniorów znalazło się 2147 pozycji. Na wykaz bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 roku życia resort zdrowia wpisał 105 nowych leków, w tym 27 zawierających nieobecne do tej pory na tej liście substancje czynne.

Seniorzy zyskali m.in. bezpłatny dostęp do leków stosowanych w zakażeniach grzybiczych i łuszczycy. Jak podkreślają eksperci z Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, dotychczas w obszarze dermatologii oraz problemów grzybiczych nie było na liście żadnych leków, a problemy te są coraz częstsze w tej grupie wiekowej.

- Obserwujemy sukcesywne rozszerzanie dostępnych bezpłatnie dla seniorów opcji terapeutycznych, a tym samym dążenie ministra Macieja Miłkowskiego do dostosowania wykazu bezpłatnych leków do rzeczywistych potrzeb najstarszych członków społeczeństwa – mówi Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Bezpłatne leki dla seniorów mogą przepisywać lekarze i pielęgniarki POZ, a od stycznia 2021 r. również specjaliści oraz lekarze i uprawnione pielęgniarki w szpitalach.

Bezpłatnie leki przysługują wszystkim seniorom 75+ uprawnionym do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanym ze środków publicznych. Jedynym kryterium jest wiek weryfikowany na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia (w przypadku osób bez numeru PESEL).

Środki na finansowanie projektu pochodzą z budżetu państwa. Koszty w części gwarantującej bezpłatny dostęp dla pacjenta pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia z ogólnej puli przeznaczonej na refundację. Limit dziesięcioletni (2015-2025) wydatków przeznaczonych na realizację programu „Leki 75+” wynosi 8,3 mld zł.

Wszystkie leki objęte programem znajdziesz w naszej internetowej wyszukiwarce oraz bezpłatnej aplikacji Lek Seniora.

Źródło: PZPPF | LekSeniora.pl