Od 1 grudnia jedyną formą, w której można wystawiać zwolnienie lekarskie jest zwolnienie elektroniczne. ZUS informuje, że prawie wszystkie z nich są już wystawiane właśnie w ten sposób.

– Wskaźnik lekarzy, którzy na dzień dzisiejszy korzystają z elektronicznego wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy wynosi 99,94 procent – powiedziała w niedzielę w Radiu Zet prezes ZUS Gertruda Uścińska.

W pierwszy weekend powszechnego obowiązywania nowego prawa, tj. 1 i 2 grudnia, lekarze wystawili 10,7 tys. e-ZLA. Natomiast w poniedziałek, 3 grudnia system informatyczny ZUS obsłużył już prawie 151 tys. e-ZLA. Tym samym osiągnięty został pułap średniej liczby wystawionych zwolnień w dwa ostatnie poniedziałki listopada, kiedy to nastąpił już sezonowy wzrost zachorowań. Z tym że wówczas w granicach 50-60 tys. zwolnień stanowiły zaświadczenia papierowe.

Najwięcej zwolnień elektronicznych wpłynęło w poniedziałek z terenu działania oddziału ZUS w Gdańsku (ponad 7,6 tys.) oraz Krakowie (ok. 6,5 tys.). Co istotne druków papierowych, które 3 grudnia wpłynęły do Zakładu, a które zostały wystawione wbrew obowiązującym przepisom, było jedynie 161. Z lekarzami, którzy posłużyli się tą formą zaświadczenia o niezdolności do pracy, pracownicy ZUS skontaktują się w najbliższych dniach.

„Będziemy wyjaśniać z jakiego powodu zwolnienie zostało wystawiono właśnie w takiej formie. Doradcy ZUS ds. e-zwolnień pomogą lekarzowi przejść z formy papierowej na elektroniczną. Pracownicy ZUS będą też w bieżącym kontakcie z pracodawcami, do których mogą wpłynąć pojedyncze zwolnienia papierowe, tak by każdy pracownik uprawniony do świadczenia chorobowego otrzymał je na czas” - informuje ZUS.

Prezes ZUS Gertruda Uścińska poinformowała, że początkowe spowolnienie systemu 3 grudnia wiązało się z rekordową liczbą ponad 150 tys. zwolnień wystawionych tą drogą. W szczytowym momencie do systemu wpływało nawet 19 e-zwolnień na sekundę.

___

Przypominamy, że programem w pełni dostosowanym do wystawiania e-zwolnień oraz przygotowanym do innych elektronicznych rozwiązań (m.in. e-recepta, e-skierowanie) jest Gabinet drWidget - pierwsza w Polsce aplikacja gabinetowa w pełni obsługująca certyfikat ZUS, dzięki któremu można szybko i wygodnie autoryzować elektroniczne zwolnienia lekarskie. Program umożliwia także autoryzację e-ZLA przy pomocy podpisu kwalifikowanego.

W razie pytań dotyczących dostępu do aplikacji, bezpieczeństwa danych czy jakichkolwiek innych kwestii zapraszamy do kontaktu z z konsultantami pod nr telefonu 33 445 43 45 lub drogą mailową na kontakt@drw.pl.

Dla wszystkich zainteresowanych na stronie www.drw.pl dostępna jest wersja demonstracyjna programu (z fikcyjnymi danymi), która pozwala zapoznać się z programem i jego różnymi funkcjami.