Dziesięć urządzeń o łącznej wartości 600 tys. zł do kompresji klatki piersiowej trafiło do Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Urządzenia marki LUCAS-3 posiadają napęd elektryczny (bateria oraz możliwość podłączenia do gniazda sieciowego) a ich charakterystyczną cechą jest specjalna przyssawka, która umożliwia również aktywną dekompresję klatki piersiowej. Poprawia to parametry hemodynamiczne mogąc zwiększać przeżywalność pacjentów.

Zakupione z dotacji Wojewody Łódzkiego urządzenia pozwolą na zachowanie idealnych parametrów uciśnięć klatki piersiowej przez dłuższy czas. Ponadto uwolnią ręce jednego z ratowników, który w tym czasie będzie mógł zająć się innymi czynnościami. W ten sposób możliwy stanie się nawet transport poszkodowanych w stanie zatrzymania krążenia do szpitali celem wdrożenia specjalistycznych procedur (np. przezskórnego leczenia zawału serca będącego główną przyczyną zatrzymania krążenia).

>>>ZOBACZ TEŻ: Łódź: Pieniądze na szkolenia psychiatrów i terapeutów

Już w styczniu urządzenia zostaną przekazane do pierwszych zespołów ratownictwa medycznego, których dysponentem jest Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Źródło: Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi