Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w piątek (28 stycznia), że Łukasz Szumowski, były minister zdrowia, złożył rezygnację z wykonywania mandatu poselskiego i zamierza skupić się na działalności leczniczej oraz naukowej.

W piątek Ministerstwo Zdrowia przekazało w oddzielnym komunikacie, że prof. Łukasz Szumowski obejmie stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie. Zastąpi na tym stanowisku prof. Tomasza Hryniewieckiego, który został pełnomocnika Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia.

Łukasz Szumowski z Instytutem związany jest od 20 lat i kieruje w nim Centrum Zaburzeń Rytmu Serca. W swojej karierze był m.in. członkiem European Heart Rhythm Association, Training Fellowships Committee czy Innovation Commity. W latach 2016-2018 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego a w okresie 2018-2020 ministrem zdrowia.

Narodowy Instytut Kardiologii

Narodowy Instytut Kardiologii został powołany rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 marca 1979 r. Jest głównym klinicznym ośrodkiem kardiologiczno-kardiochirurgicznym o najwyższym stopniu referencyjności, ważnym ośrodkiem kształcenia podyplomowego w dziedzinie kardiologii w Polsce oraz dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem naukowym.

W 2020 roku Instytutowi nadany został status państwowego instytutu badawczego oraz zmieniona została nazwa Instytutu na Narodowy Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego.

Od wielu lat plasuje się w ścisłej czołówce najlepszych tego typu placówek w Polsce. Przyczynia się do tego bardzo wysoka jakość oraz dostępność do wysokospecjalistycznych procedur medycznych.


Źródło: MZ | NIKard
Fot. Krystian Maj/KPRM CC BY-NC-ND 2.0