Brytyjskie Stowarzyszenie Optometrystów zwraca uwagę, że wiedza na temat związku pomiędzy paleniem papierosów a kłopotami ze wzrokiem, jest nikła. Tylko 18 procent palaczy zdawało sobie sprawę z tego, że palenie papierosów grozi im ślepotą lub pogorszeniem ostrości widzenia.

Specjaliści podkreślają, że palacze są dwukrotnie bardziej narażeni na utratę wzroku w porównaniu do osób niepalących. Odpowiedzialny jest za to dym tytoniowy, który może nie tylko pogarszać, ale także powodować wiele chorób oczu.

- Ludzie zwykle wiedzą o związku między paleniem a rakiem, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jego wpływu na oczy - powiedział BBC News optometrysta Aishah Fazlanie.

W sondażu przeprowadzonym wśród 2 006 osób dorosłych, 18% słusznie stwierdziło, że palenie zwiększyło ryzyko utraty wzroku lub ją spowodowało, podczas gdy trzy czwarte (76%) wiedziało, że palenie jest powiązane z rakiem.

Badanie pokazuje potrzebę zwracania większej uwagi społeczeństwa na fakt, że zaprzestanie palenia lub unikanie go jest jednym z najlepszych kroków, jakie można podjąć, aby chronić swój wzrok.


Źródło: BBC News