Opolszczyzna ma spore szanse na rozwój i zmiany w dziedzinie medycyny i zdrowia. Już ponad połowa ze wszystkich projektów na inwestycje m.in. szpitali w regionie, pomyślnie przeszła przez specjalny system weryfikacji IOWISZ. O narzędziach systemu Krzysztof Łanda, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia rozmawiał w zeszłym tygodniu m.in. z samorządowcami oraz dyrektorami lecznic w regionie. Organizatorem tego spotkania była wicewojewoda opolski Violetta Porowska.

Osiem z piętnastu złożonych dotąd wniosków inwestycyjnych w dziedzinie ochrony zdrowia otrzymało opinię, że warto wydać na nie środki. Do oceny ich celowości stworzono specjalny system IOWISZ.

O wdrażaniu tego systemu w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim rozmawiano w miniony czwartek (16 lutego) podczas specjalnej konferencji, w której udział wzięli nie tylko dyrektorzy szpitali i klinik w województwie, co przedstawiciele podmiotów zainteresowanych dofinansowaniem do modernizacji, czy - ogólnego rozwoju placówki, usług.

- IOWISZ to tarcza, od której odbiją się nietrafione pomysły. Jest to system informatyczny, dzięki któremu dyrektorzy placówek medycznych mogą sprawdzić, czy mają szansę na unijne dofinansowanie na zakup sprzętu lub remont czy rozbudowę – wyjaśniał wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

System ten w kraju działa od jesieni 2016 r. Pozytywna opinia wojewody umożliwia świadczeniodawcy rozwój, dopasowany do potrzeb zdrowotnych regionu.

- IOWISZ, to kwestionariusz, który może wypełnić każdy, kto ma pomysł na inwestycję w ochronie zdrowia – wyjaśnia Violetta Porowska, wicewojewoda opolski. Rejestracja jest szybka i bezpłatna. Wystarczy wejść na stronę www.iowisz.ezdrowie.gov.pl wypełnić formularz. Jak wyjaśnia wicewojewoda opolski IWOISZ to nie tylko system, który eliminuje nietrafione wnioski. – Ma on także przyciągnąć potencjalnych beneficjentów dotacji unijnych do inwestycji w infrastrukturę i sprzęt – wyjaśnia.

Pierwszym w Polsce wnioskiem, który został pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Zdrowia, był wniosek szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.


Źródło: Opolski Urząd Wojewódzki