Kadry medyczne musimy wspomóc nowoczesną technologią – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do programu profilaktyki krótkowzroczności u dzieci z klas 1-3, który - przy wykorzystaniu technik cyfrowych - prowadzić będzie Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Minister zdrowia wraz z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem uczestniczył w piątek (2 lipca) w konferencji prasowej na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie poświęconej realizacji pilotażowego programu przesiewowego badania wzroku u dzieci szkół podstawowych w województwie lubelskim p.t. "Dobrze Cię Widzieć".

Minister Niedzielski powiedział, że pilotażowy program obejmie badanie blisko tysiąca dzieci z klas 1-3 w woj. lubelskim i każde uczestniczące w pilotażu dziecko będzie miało zrobione zdjęcie cyfrowe oczu.

"Te zdjęcia będą analizowane z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji i będą robiły pewnego rodzaju prediagnostykę, bo będą wskazywać obszary ryzyka w ramach takiej analizy. To jest rzeczywiście wykorzystanie najnowszych rozwiązań w technologii związanych z medycyną, a na dodatek możliwość przebadania tak dużej grupy dzieci i poprawienia tego algorytmu. Uczynienia go po prostu doskonałym" - powiedział szef resortu zdrowia.

Jak dodał, krótkowzroczność jest konsekwencją izolacji, tego, że dzieciaki spędzały dużo czasu przy komputerze, smartfonie, innych urządzeniach mobilnych, które negatywnie wpływają na wzrok. "Chcemy zbadać, jakie są tego konsekwencje” – zaznaczył.

Niedzielski podkreślił, że w badaniach wykorzystane będą najnowsze, innowacyjne technologie, które powinny być wsparciem w sytuacji braku zasobów ludzkich w ochronie zdrowia, czyli lekarzy, specjalistów, personelu medycznego.

"Zasoby ludzkie, liczba specjalistów, są bardzo ograniczone w Polsce. Oczywiście wykonujemy potężny wysiłek, żeby zwiększać nabory na studia (…), powiększać atrakcyjność pracy w systemie opieki zdrowotnej, ale musimy się wspomóc technologią. I przykład tego pilotażu jest o tyle znaczący, że chcemy tu postawić na przebadanie dzieci w sposób cyfrowy" – zaznaczył Niedzielski.

Minister Czarnek podkreślił, że program profilaktyki krótkowzroczności ma być rozszerzony na całą Polskę, a jednym z jego celów jest też stworzenie zaleceń dotyczących takiego korzystania z komputera czy smartfona, aby było to najmniej szkodliwe dla wzroku.

"Uniwersytet Medyczny w Lublinie najpierw pilotażowo w województwie lubelskim, a docelowo w całej Polsce, będzie badać wzrok dzieci, po to, żeby leczyć krótkowzroczność, która staje się epidemią, i stworzyć zalecenia takiego funkcjonowania ze sprzętem informatycznym, które będzie najmniej szkodliwe dla uczniów" - mówił Czarnek.

Jak dodał, pilotażowy program profilaktyki krótkowzroczności u dzieci z klas 1-3 z województwa lubelskiego będzie realizowany jesienią i będzie to kolejny element, „naszego narodowego programu wsparcia dzieci i młodzieży po covidzie".

Na realizację programu „Dobrze Cię Widzieć” Uniwersytet Medyczny w Lublinie otrzymał 1 mln zł dofinasowania z budżetu państwa. Badania będzie przeprowadzał zespół pod kierunkiem kierownika katedry i kliniki okulistyki ogólnej i dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Roberta Rejdaka.

"Krótkowzroczność jest epidemią naszych czasów. Zmęczyło nas już to słowo, ale jedna epidemia pociąga drugą i zdalna nauka, która była koniecznością, spowodowała, że krótkowzroczności jest więcej" – powiedział prof. Rejdak.

Dodał, że nowoczesne technologie cyfrowe wykorzystywane są we wczesnej diagnostyce m.in. krótkowzroczności czy retinopatii cukrzycowej, ale też stosowane są w innych dziedzinach medycyny jak neurologia czy kardiologia.

Jednak - jak podkreślił - najlepszą profilaktyką i sposobem na zatrzymanie krótkowzroczności jest przebywanie przez co najmniej trzy godziny dziennie w naturalnym świetle. "Do tego rodzice powinni namawiać swoje pociechy, a wręcz pilnować, żeby tak było. Musi to być codziennie, trzy godziny, w naturalnym świetle, poza czterema ścianami" – zaapelował prof. Rejdak. (PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Renata Chrzanowska