Naukowcy z University of Adelaide opracowali nowe urządzenie medyczne „high-tech”, które umożliwia przeprowadzenie operacji i biopsji mózgu w bezpieczniejszych warunkach niż do tej pory.

Miniaturowy czujnik obrazu zamknięty w igle przeznaczonej do biopsji mózgu pozwala chirurgom „zobaczyć" narażone naczynie krwionośne. Pozwala to na bardziej precyzyjne wbicie igły i uniknięcie spowodowania krwawienia, które potencjalnie mogłoby być śmiertelne. Projekt jest wynikiem współpracy University of Western Australia i Sir Charles Gairdner Hospital. Naukowcy nazywają nowe urządzenie „ inteligentną igłą”. Zawiera ona niewielki światłowodowy aparat, wielkości ludzkiego włosa, który wysyła wiązki podczerwieni. Zdobyta tym sposobem informacja jest przetwarzana przez smart komputer, który alarmuje chirurga o ewentualnej obecności naczynia krwionośnego, zanim igła mogłaby je uszkodzić.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy, „inteligentne Igła" został użyta w badaniu pilotażowym z 12 pacjentami poddanymi biopsji na oddziale neurochirurgii w Szpitalu Sir Charles Gairdner w Australii Zachodniej.
Nowoczesne urządzenie i laboratorium odkrywcze zostało zaprezentowane Ministrowi Oświaty senatorowi Simonowi Birmingham. Minister zapowiedział, że przeznaczy 23 miliony dolarów do roku 2021, aby zachęcić naukowców do dalszych badań nad urządzeniami w nanoskali.

„To inteligentne urządzenie do biopsji jest znakomitym przykładem tego, jak nasza inwestycja w badania może przełożyć się na realne korzyści dla przemysłu i dla Australijczyków. Profesorowie McLaughlin i Lind dążą do poprawy jakości życia i są przykładami australijskiej pomysłowości. Są oni liderami i innowatorami w technologii medycznej" powiedział minister Birmingham.

„Ta technologia naprawdę transformacyjnie uczyni biopsje i operacje mózgu bardziej bezpiecznymi. Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach i latach będzie to jeden z najlepszych przełomów badawczych.

„Inteligentna igła” pozwoli nam w przyszłości, zrobić rzeczy, których nie byliśmy w stanie wykonać wcześniej. To przykład tego, jak badania mają rzeczywisty wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie."

Inteligentny igła będzie gotowa do formalnych badań klinicznych w 2018 roku. Zespół naukowców jest w trakcie rozmów z wieloma międzynarodowymi producentami urządzeń medycznych i dążą do produkcji inteligentnych igieł.

Źródło: sciencedaily.com