Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu wkrótce otwiera – po modernizacji – nowocześnie wyposażoną pracownię RTG. Nowe urządzenie będzie służyło pacjentkom szpitala i wszystkim mieszkankom województwa.

Nowy aparat poprawi znacząco jakość wykonywanej diagnostyki obrazowej. To rewolucyjna koncepcja przejścia z tradycyjnej radiologii do bezpośredniej technologii cyfrowej, która ułatwi wykonywanie badań u pacjentów mniej sprawnych ruchowo.

W szpitalu wdrożono także oprogramowanie związane z obsługą pracowni RTG – system do prowadzenia konsultacji oraz udostępniania badań pacjentom. Dzięki tym rozwiązaniom pacjenci otrzymają wyniki natychmiast po ich zatwierdzeniu przez lekarza.

– Tak nowoczesne urządzenie zapewnia bezpieczeństwo, zarówno dla pracowników jak i pacjentów. To doskonały przykład współpracy strony rządowej i samorządu w kwestii bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa. Szpital na bieżąco przechodzi inwestycje, to kolejna z nich. Warto wspomnieć, że niedawno oddaliśmy wyremontowane całe piętro placówki. Wszystkim nam zależy, aby mieszkańców naszego regionu było jak najwięcej – zauważa Zuzanna Donath – Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.

Nowe urządzenie zachwala także Anna Kaczmarczyk, kierownik pracowni RTG. – Stół zniża się do 43 cm nad podłogą, co bardzo ułatwi nam pracę, a osobom niepełnosprawnym korzystanie z urządzenia. Aparat RTG będzie służył pacjentkom ze schorzeniami ginekologicznymi – wyjaśnia. Jak dodaje, w każdym miesiącu pracownia RTG wykonuje około tysiąca takich badań.

Jak mówi Małgorzata Sobel, dyrektor KCGPiN nowoczesny aparat cyfrowy RTG został zakupiony ze środków rządowych i dofinansowany z dotacji z urzędu marszałkowskiego. – Całość inwestycji kosztowała ponad 1,7 mln zł, w tym zawiera się kwota około 250 tys. zł za zakup oprogramowania. Pozwala ono na przesyłanie i konsultację zdjęć bezpośrednio do pacjenta lub jednostki kierującej na badanie – precyzuje.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego