Prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzki, kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego został konsultantem krajowym w dziedzinie torakochirurgii.

Profesor Tomasz Grodzki był dyrektorem Specjalistycznego Szpitala im. Prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie-Zdunowie. 14 czerwca zarząd województwa przyjął jego rezygnację z pełnionego stanowiska. Profesor swoją decyzję uzasadnił trudnościami w pogodzeniu obowiązków Senatora RP oraz nowo podjętych funkcji Konsultanta Krajowego i Prezesa Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów.

Profesor Grodzki jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie (1977) oraz Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie (1983). Na tej samej uczelni uzyskiwał stopnie naukowe doktora w 1991 (na podstawie pracy Ocena wpływu całkowitego wycięcia opłucnej ściennej na czynność wentylacyjną z powodu nawrotowej odmy samoistnej) i doktora habilitowanego w 2003 (w oparciu o rozprawę zatytułowaną Ocena wybranych parametrów czynności układu oddechowego po operacji wycięcia płata w porównaniu do wycięcia segmentu płucnego z zastosowaniem badań radioizotopowych). W 2010 otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.

W wyborach samorządowych w 2006, 2010 i 2014 z listy Platformy Obywatelskiej (do której przystąpił) był wybierany na radnego szczecińskiej rady miejskiej. W 2014 kandydował do Parlamentu Europejskiego, nie uzyskując mandatu. W wyborach w 2015 r. wystartował do Senatu z ramienia P0 w okręgu nr 97. Uzyskał mandat senatora IX kadencji, otrzymując 69 887 głosów.


Źródło: Pomorski Uniwersytet Medyczny