Malowidło na frontowej ścianie Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego (UDSK) w Białymstoku przedstawia chore zwierzaki i opiekującego się nimi misia-lekarza. Mural odsłonięto w czwartek, 6 maja. W wydarzeniu wziął udział marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z budżetu województwa.

– Zarząd Województwa Podlaskiego włącza się w takie inicjatywy i zawsze chętnie pomaga Uniwersyteckiemu Dziecięcemu Szpitalowi Klinicznemu w Białymstoku. Jestem przekonany, że to dzieło wpisze się w krajobraz naszego miasta i pomoże małym pacjentom lepiej znieść trudny czas choroby – mówił Artur Kosicki. Marszałek przypomniał, że wsparcie zarządu trafia do szpitala klinicznego systematycznie. Była to m.in. pomoc w czasie pandemii, 17 mln zł z funduszy unijnych na centrum psychiatrii dziecięcej, z kolei na ostatniej sesji sejmiku przyznano placówce dotację w kwocie 1,2 mln zł. Jak zapowiedział, to nie ostatnie wsparcie w tym roku.

– Staramy się pomagać szpitalowi we wszystkich przedsięwzięciach. Taka jest nasza praca i wywiązujemy się z naszych obowiązków najlepiej, jak potrafimy – podkreślił.

Nowa grafika, którą wykonali artyści artyści z Good Looking Studio, ma żywe barwy i przedstawia chore zwierzątka, którymi opiekuje się miś-lekarz ze stetoskopem ozdobionym sercem.

– Zależało nam przede wszystkim na tym, żeby dzieci, które do nas trafiają, pozytywnie odbierały ten szpital, żeby wizerunek szpitala budować w bardzo dobrym świetle – mówiła Anna Wasilewska, dyrektor UDSK.

Dyrektor podziękowała osobom zaangażowanym w powstanie obrazu – pomysłodawcom, wykonawcom i sponsorom, przekazując na ich ręce pamiątkowe dyplomy.

Nad powstaniem projektu artyści związani z Up To Date Festival pracowali niemal dwa lata. Efekt końcowy to rezultat wielogodzinnych rozmów z przedstawicielami szpitala, psychologami, ale także z dziećmi, które wzięły udział w oficjalnym otwarciu muralu.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego | wrotapodlasia.pl | Anna Augustynowicz, Paulina Dulewicz
fot.: Kamil Timoszuk