Dodatkowa powierzchnia, nowoczesny sprzęt do ratowania życia i zdrowia pacjentów – gorzowski Szpitalny Oddział Ratunkowy doczeka się największego remontu w historii. Projekt przebudowy znalazł się na pierwszym miejscu na liście do dofinansowania w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Uzyskał też największą liczbę punktów w skali kraju.

- Bardzo się cieszę, bo ten projekt był precyzyjnie, świetnie przygotowany, ale też i oczekiwany nie tylko przez pracowników i zarząd spółki, ale przede wszystkim przez mieszkańców - mówi marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Obecnie warunki na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym nie są najlepsze. - Docierały do nas skargi od pacjentów. Mam nadzieję, że teraz to się zmieni. Bo to nie tylko remont, ale też sprzęt specjalistyczny, który wzmocni tą profesjonalną obsługę lekarską - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Szansą na zmianę tego stanu rzeczy jest realizacja projektu pn. „Modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Sp. z o. o. zwiększająca jakość usług medycznych i dostępność Oddziału dla pacjentów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego". Zgodnie z jego założeniami na szpitalnym oddziale ratunkowym utworzone zostaną nowe stanowiska, pojawi się nowy sprzęt medyczny. Szpital doczeka się również specjalnego tunelu łączącego bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z SOR, a także sali segregacji. Wszystko po to, by przyjęcie pacjenta przebiegało szybko, sprawnie i adekwatnie do potrzeb.

O szczegółach związanych z remontem mówi kierownik SOR – Zależało nam głównie na powiększeniu zajmowanej powierzchni. Zarówno poczekalnia jak i sale przyjęć są wąskie. SOR wzrośnie o aż 1300 m2, to bardzo dużo. Doposażymy dodatkowe stanowiska. Sprzęt, który w ramach projektu do nas trafi, jest bardzo nowoczesny i na najwyższym poziomie. Do tego, kiedy zostanie wybudowana baza LPR, powstanie także tunel łączący oddział z miejscem stacjonowania medicoptera – podkreśla dr Sybilla Brzozowska-Mańkowska.

Jednak remont to nie wszystko. Szpital realizuje program poprawy funkcjonowania oddziału ratunkowego. Chodzi nie tylko o sprzęt, ale także obsługę lekarską każdej przyjętej osoby. Będą specjalne informacje dla pacjentów oraz banery promujące poprawę jakości leczenia.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego