27 sierpnia odbyła się III edycja akcji „Dzień bez kamuflażu”. Ze względu na ryzyko zarażenia COVID-19 wydarzenie został zorganizowane w internecie.

Pomysł akcji zrodził się z konieczności budowania świadomości społecznej na temat łuszczycy. Wciąż wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że łuszczycą można się zarazić. Jest to powodem częstej stygmatyzacji chorych, ich izolacji i utraty pracy, a także utrudnionego uczestnictwa w życiu społecznym.

Podczas wydarzenia, w pokojach tematycznych, uczestnicy spotkania mogli zasięgnąć opinii wielu specjalistów – dermatologa, reumatologa, alergologa, kardiologa, diabetologa, psychologa, dietetyka, a także porozmawiać w ramach spotkań z organizacjami wspierającymi pacjentów.

Równolegle w sali konferencyjnej odbywały się wykłady i pokazy edukacyjne materiałów audio-wideo.

AMICUS Fundacji Łuszczycy i ŁZS - organizator akcji - poinformowała, że w wydarzeniu wzięło udział 257 zarejestrowanych użytkowników.

Tegoroczne wydarzenie zostało objęte Patronatem Rzecznika Praw Pacjenta, Konsultanta krajowego ds. dermatologii i wenerologii prof. dr hab. Joanny Narbutt oraz Konsultanta ds. dermatologii i wenerologii województwa mazowieckiego prof. nadzw. dr hab. Ireny Waleckiej.

Na łuszczycę choruje na świecie ponad 125 mln osób, w Polsce ok. 1 mln osób.