Szpital Uniwersytecki w Olsztynie dołączy do grona nielicznych ośrodków wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt do radiochirurgii mózgu, głowy i szyi. W środę (19 stycznia) rektor UWM podpisał umowę na zakup akceleratora liniowego. To pierwsze takie urządzenie w Polsce.

ZAP-X Gyroscopic Radiosurgery to system, który, zapewniając niezwykłą precyzję, zmniejsza ryzyko powikłań w radiochirurgii. Cienki strumień promieniowania X dociera bezpośrednio do miejsca zaatakowanego przez chorobę. Dawka wspomnianego promieniowania jest kontrolowana, a urządzenie przerywa pracę, jeśli pacjent zmieni swoją pozycję. To gwarancja bezpieczeństwa.

Sprzęt, który za półtora roku ma stać się najważniejszą częścią powstającego w szpitalu Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi, to zapowiedź olbrzymiego postępu w walce z nowotworami. Bezinwazyjnie pozwala on usunąć ognisko raka czy przerzut.

Urządzenie ma swoje zastosowanie także w leczeniu padaczki lekoopornej czy choroby Parkinsona. O jego wyjątkowych zasługach dla pacjentów dotkniętych ostatnią z wymienionych chorób, prof. Sergiusz Nawrocki, prorektor ds. Collegium Medicum, słyszał m.in. od swoich kolegów z Japonii, kraju, który jako jeden z nielicznych może pochwalić się korzystaniem z tego systemu. Japońscy lekarze pod swoją opieką mieli skrzypka, a więc osobę, dla której parkinsonizm mógł oznaczać przekreślenie kariery. – W pewnym momencie jego leczenia zastosowano właśnie omawianą metodę – mówił podczas podpisywania umowy na dostarczenie akceleratora prof. Nawrocki. – Dzięki leczeniu mężczyzna ponownie zaczął grać na skrzypcach.

Jak poinformował Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, zakup akceleratora wpłynie nie tylko na jakość leczenia w regionie i w Polsce, ale także na rozwój badań naukowych oraz kompetencji studentów kierunku lekarskiego. Zyskują wszyscy.

– Kontynuujemy inwestycję w naszą olsztyńską medycynę. I na tym nie poprzestaniemy – podkreślał podczas podpisywania umowy rektor UWM Jerzy Przyborowski. Przypomniał też, że koszt inwestycji to prawie 20 mln zł brutto, a środki na jego pokrycie pochodzą z obligacji, które Uniwersytet otrzymał od resortu nauki półtora roku temu.

Ośrodek Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi ma się mieścić w osobnym budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Stanie on między Centrum Medycyny Eksperymentalnej im. Emila Behringa a budynkiem, w którym dziś funkcjonuje oddział neurorehabilitacji. Bardzo ważną kwestią, wpisującą się doskonale w ideę Zielonego Uniwersytetu, realizowanej od lat na UWM, jest to, że zakupione właśnie urządzenie nie produkuje odpadów radioaktywnych.


Źródło: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie