Przy jednym głosie wstrzymującym się senat Uniwersytetu Opolskiego wyraził zgodę na włączenie Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu do struktur UO. W ubiegłym tygodniu uchwałę o przyłączeniu się do UO przyjął senat PMWSZ. Ostateczna decyzja należy do ministra nauki.

W czwartkowym posiedzeniu senatu Uniwersytetu Opolskiego uczestniczyło 52 z 65 senatorów. Uchwałę umożliwiającą włączenie PMWSZ do struktur uniwersytetu przyjęto przy jednym głosie wstrzymującym się. Jak powiedział rektor UO prof. Marek Masnyk, uchwałę przyjęto w historycznym momencie 25-lecia istnienia uniwersytetu.

"Mając pełną świadomość konieczności dostosowania funkcjonowania naszych uczelni do polityki naukowej państwa, biorąc pod uwagę uwarunkowania społeczno-ekonomiczne miasta Opole i województwa opolskiego wynikające z Ustawy 2.0, w trosce o jakość prowadzonych badań naukowych, zwłaszcza w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz potrzeby jak najlepszych warunków kształcenia studentów, pracy nauczycieli akadamickich, jak również nowoczesnego zarządzania uczelnią - co traktujemy nie tyle jako wyzwanie, co niepowtarzalną szansę - Senat Uniwersytetu Opolskiego wyraża pozytywną opinię w sprawie włączenia Państwowej Medycznej Szkoły Zawodowej w Opolu do Uniwersytetu Opolskiego" - napisano w uchwale.

Jednym z uczestników nadzwyczajnego posiedzenia senatu UO był rektor PMWSZ dr Tomasz Halski, który zapewnił o gotowości pracowników jego uczelni do wzmocnienia struktur uniwersytetu zarówno w dziedzinie badań naukowych, jak i kształceniu studentów na nowych kierunkach obejmujących nauki o zdrowiu.

Zgodnie z ustaleniami między władzami obydwu uczelni, na Uniwersytecie Opolskim powstanie Collegium Medicum - jednostka organizacyjna skupiająca dydaktykę i naukę w dziedzinie nauk medycznych, nauk o zdrowiu i o kulturze fizycznej. Wszystkie kierunki w ramach powyższych dziedzin prowadzone na obydwu uczelniach będą kontynuowane w ramach tej jednostki. W ramach Collegium Medicum powstanie - na bazie Instytutu Medycyny - Wydział Lekarski, a wydziały Fizjoterapii, Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu PMWSZ staną się nową jednostką uniwersytetu na prawach wydziału.

Majątek PMWSZ przejdzie na rzecz Uniwersytetu Opolskiego, a rektor tej uczelni obejmie funkcje prorektora UO ds Collegium Medicum do 2024 roku. Wszyscy pracownicy PMWSZ przez pięć lat mają zagwarantowane zatrudnienie na dotychczasowych zasadach.

Jak informuje Uniwersytet Opolski, w czwartek został wystosowany do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego list informujący o podjęciu przez senaty obydwu uczelni jednobrzmiących uchwał w sprawie planownego połączenia. Uczelni planują także wystosowanie wspólnego wniosku do ministra o połączenie obydwu uczelni. (PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Marek Szczepanik