Zapraszamy na nasz cykliczny przegląd najciekawszych informacji z minionego tygodnia.

  1. Adam Niedzielski: Wyraźny wzrost zakażeń
    Minister zdrowia przekazał na zorganizowanej w piątek konferencji prasowej, że przez ostatnie tygodnie zaobserwowano w Polsce wzrost liczby zakażeń koronawirusem. - Obecnie wskaźnik R, czyli tzw. wskaźnik reprodukcji, zwiększył się do poziomu bliskiego 1,5. To jeden z najwyższych poziomów od początku pandemii - zaznaczył.
  2. Prof. Bieńkowska-Szewczyk: Letnia fala zakażeń koronawirusem to skutek zmian klimatu i intensywnych podróży
    Letnia fala zakażeń koronawirusa przyszła dość gwałtownie, być może dlatego, że mamy zmiany klimatu i intensywnie podróżujemy, próbując nadrobić zaległości z okresu pandemii – powiedziała PAP kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów w Instytucie Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.
  3. Wirusolog: monitoring ścieków źródłem informacji o koronawirusie. Epidemia wciąż trwa
    Monitoring ścieków jest cennym źródłem informacji o koronawirusie. Widać powolny wzrost stężenia RNA wirusa w ściekach, co oznacza, że epidemia w dalszym ciągu trwa, a nawet się rozwija – powiedziała PAP prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.
  4. Projekt Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022–2032
    Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022–2032.
  5. Realny system no-fault – w NIL powstaje projekt ustawy
    Naczelna Izba Lekarska poinformowała, że pracuje nad założeniami do ustawy wprowadzającej prawdziwe no-fault, czyli system, którego celem jest stworzenie warunków bezpiecznego leczenia. 4 lipca miało miejsce spotkanie robocze w gronie lekarzy, prawników, ekspertów.
  6. Naczelna Izba Aptekarska oraz organizacje pacjentów apelują do Ministra Zdrowia o rozszerzenie szczepień w aptekach
    Szczepienia przeciwko COVID-19 prowadzone w aptekach faktycznie przyczyniły się do zwiększenia tempa szczepień populacji. W aptekach wykonano prawie 2 miliony szczepień (1,8 mln szczepień przeciw COVID-19 oraz około 8 500 szczepień przeciwko grypie w okresie listopad 2021 r. – marzec 2022 r.). Tego potencjału i kapitału nie wolno zmarnować, stąd apel Naczelnej Izby Aptekarskiej i Organizacji Pacjentów w sprawie rozszerzenia szczepień w aptekach.
  7. Pielęgniarki najczęściej łączą pracę ze studiami
    Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) uruchomił kolejną edycję ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA). Nowe dane dostarczają ciekawych informacji na temat rynku pracy w Polsce. Z danych ELA 7 wynika, że najczęściej na studiach pracują pielęgniarki i studenci inżynierii bezpieczeństwa.
  8. Szybszy dostęp do wielu terapii
    Od lipca br. pacjenci w Polsce i UE będą mogli szybciej korzystać z nowych terapii, bo po wygaśnięciu praw gwarantujących wyłączność rynkową leku inne firmy będą mogły od razu wprowadzić go do aptek i szpitali. Nowe przepisy umożliwiają im przygotowanie produkcji i zapasów magazynowych pół roku przed wygaśnięciem monopolu, tak by wejść na rynek w dniu jego zakończenia - informuje Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.
  9. WUM przeszkoli 400 ukraińskich lekarzy m.in. w zakresie medycyny ratunkowej
    Specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeszkolą 400 ukraińskich lekarzy w zakresie medycyny ratunkowej, medycyny pola walki i opatrywania urazów wielonarządowych w warunkach wojennych - przekazał we wtorek PAP rzecznik uczelni Jarosław Kulczycki.
  10. Polski Nałogometr ostrzega przed powrotem do nałogu – np. 2 dni wcześniej
    Opracowane przez polskich naukowców bezpłatne oprogramowanie - Nałogometr - pomaga osobie walczącej z uzależnieniem wytrwać w abstynencji i zrozumieć, co powoduje poczucie “głodu” nałogowego. Algorytm może z wyprzedzeniem informować użytkownika o zwiększonym ryzyku powrotu do niepożądanych substancji czy zachowań.