Zapraszamy na nasz cykliczny przegląd najciekawszych informacji z minionego tygodnia.

  1. Od września szczepienia przeciwko grypie w aptekach i POZ
    Szczepienia na grypę w sezonie jesienno-zimowym będą prowadzone w aptekach i podstawowej opiece zdrowotne. Żadna z osób, które zgłosi się na szczepienie, za samą usługę nie zapłaci. Koszt usługi bierze na siebie państwo. – Widzimy bardzo duże zainteresowanie. Zabezpieczyliśmy ok. 2 mln szczepionek, ale na pewno ich nie zabraknie – zapewniał podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia wiceminister Maciej Miłkowski.
  2. NRL apeluje w sprawie szczepień medyków
    Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wystosowało apel do Ministra Zdrowia o wypracowanie zaleceń dot. drugiej dawki przypominającej szczepienia przeciwko COVID-19 dla medyków. Prezydium postuluje objęcie osób powyżej 50. roku życia z tej grupy zawodowej drugą dawką przypominającą oraz bez względu na wiek - jeśli pracują bezpośrednio z pacjentami, którzy nie mogą przyjąć szczepienia lub należą do uznanych grup ryzyka ciężkiego przebiegu i zgonu w przebiegu COVID-19.
  3. Czy łatwo rozpoznać, że dziecko chce odebrać sobie życie?
    Na świecie za 8,5 proc. śmierci dzieci i młodzieży odpowiadają samobójstwa. Nastolatek w kryzysie suicydalnym sygnalizuje swoje zamiary, ale niełatwo to odczytać. Najważniejsze jest dawanie nadziei poprzez zrozumienie - mówi o tym Tomasz Bilicki, psychoterapeuta zajmujący się m.in. interwencją kryzysową.
  4. NRPiP: Zaniżanie wynagrodzeń jest niezgodne z prawem
    Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych z niepokojem obserwuje przypadki nieprawidłowości w sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych o różnym poziomie wykształcenia i kwalifikacji, zatrudnionych w podmiotach leczniczych. NRPIP rekomenduje, aby wszystkie przypadki niestosowania się pracodawców do obowiązujących przepisów, zgłaszać do właściwej ze względu na miejsce wykonywania pracy Państwowej Inspekcji Pracy.
  5. OZZPiP zawiadamia o katastrofalnej sytuacji szpitali powiatowych na Podkarpaciu
    Przewodnicząca Krystyna Ptok, działając z zawiadomienia Regionu Podkarpackiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, przekazała informacje obrazujące katastrofalną sytuację szpitali powiatowych z terenu województwa podkarpackiego. Łączna kwota środków brakujących 17 Szpitalom Powiatowym z województwa podkarpackiego to ok. 10,53 mln zł miesięcznie.
  6. Trwają prace nad szczepionką na raka płuc
    Niektóre komórki odpornościowe umieją rozpoznać i zwalczać komórki raka. Polscy badacze chcą je pobierać z krwi pacjenta, namnażać i posyłać do walki z nowotworem. W Międzynarodowym Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) UGd trwają prace nad personalizowaną szczepionką na raka płuc.
  7. COVID-19. Jakie perspektywy na skuteczne leki?
    Stosowane obecnie leki na COVID-19 ratują chorych, ale mają swoje ograniczenia. Nic dziwnego, że prowadzone są liczne badania kliniczne, by zwiększyć możliwości leczenia nowej choroby. Testowane są nowe substancje, ale i stare leki - w różnych sposobach dawkowania i kombinacjach. Są powody do optymizmu.
  8. Polacy bywają na bakier z higieną, choć zaczęli dbać o czystość rąk
    Polacy bywają na bakier z higieną osobistą, choć po pandemii zaczęli lepiej dbać o czystość rąk. O tym, jak wyważyć potrzeby związane z higieną, zdrowiem i... oszczędnością wody, mówią dr hab. Paweł Gać, prof. UMW i dr Aleksandra Jaremków z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich w Wrocławiu.
  9. Naukowcy wezmą „pod lupę” opatrunki przeznaczone do trudno gojących się ran
    Istnieją setki rodzajów opatrunków przeznaczonych do różnych typów ran, zadrapań czy skaleczeń. Czym się różnią? Jaki opatrunek wybrać, gdy mamy do czynienia z trudno gojącymi się ranami? Na tym skupili się naukowcy z Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego, którzy testują i analizują produkty pochodzące od różnych producentów.
  10. Ministerstwo Zdrowia zapowiada certyfikację aplikacji zdrowotnych
    Resort zdrowia zapowiedział wprowadzenie certyfikacji aplikacji związanych ze zdrowiem. Proces zakłada przyznawanie tytułu „Aplikacja Certyfikowana MZ” oraz włączanie certyfikowanych aplikacji do Portfela Aplikacji Zdrowotnych (PAZ).