Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. Rzecznik MZ: Molnupiravir - lek na COVID-19 będzie dostępny w Polsce prawdopodobnie w połowie grudnia
    Uczestniczymy w przetargach w sprawie wszystkich leków przeciw COVID-19, które Unia Europejska będzie kupować; obecnie mamy zakontraktowany Molnupiravir, będzie on dostępny w Polsce prawdopodobnie w połowie grudnia - powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
  2. Filip Nowak nowym Prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia
    Od 9 listopada 2021 roku Filip Nowak zajmuje stanowisko Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Powołanie nowemu prezesowi wręczył minister zdrowia Adam Niedzielski.
  3. NIK o programie „Za życiem”
    Po tym, jak w październiku 2016 r. sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy bezwzględnie zakazujący przerywania ciąży, rząd zapowiedział wprowadzenie mechanizmów wspierających rodziny, w których ma się urodzić dziecko z ciężką niepełnosprawnością. Kontrola NIK pokazała jednak, że w badanym okresie - od stycznia 2017 r. do czerwca 2020 r. – z najistotniejszych form pomocy przeznaczonych dla tej szczególnej grupy, można było korzystać w niewielkim zakresie.
  4. Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM włączył się w misję WHO w Malawi
    Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM dołączył do brytyjskiej misji WHO w Malawi, gdzie pomaga w leczeniu pacjentów z Covid-19 - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej Aleksandra Rutkowska. Wspólna misja w Malawi potrwa łącznie osiem tygodni.
  5. Wrocław: kardiochirurdzy ze szpitala klinicznego wszczepili pierścień, by naprawić zastawkę aortalną
    Pierwsze w Europie operacje wszczepienia pierścienia jako elementu naprawy zastawki aortalnej wykonano w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Prof. Marek Jasiński szkolił już z tej metody zabiegu kardiochirurgów w innych krajach.
  6. Innowacyjna metoda leczenia bólu testowana w Instytucie Onkologii w Gliwicach
    Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach, jako jedyny ośrodek medyczny w Polsce i pierwszy w Europie, uczestniczy w badaniu klinicznym polegającym na leczeniu bólu u chorych na raka trzustki metodą radiochirurgicznej ablacji splotu trzewnego.
  7. Pionierskie badania nad nieuleczalną chorobą wątroby i dróg żółciowych
    Lekarze z Ośrodka Leczenia Chorób Rzadkich Wątroby przy Klinice Hepatologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęli projekt, którego celem jest poprawa wyników leczenia pacjentów cierpiących na pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych. To pierwsze tak precyzyjnie zaplanowane badanie kliniczne dotyczące nowatorskiego podejścia do tej jednej z najbardziej enigmatycznych, uciążliwych i wciąż nieuleczalnych chorób.
  8. Włochy: zawieszono w obowiązkach 3800 niezaszczepionych pielęgniarek i pielęgniarzy
    3800 pielęgniarek i pielęgniarzy zawieszono dotąd we Włoszech w obowiązkach, ponieważ odmówili zaszczepienia się przeciw Covid-19 - poinformowała we wtorek naczelna izba tej grupy zawodowej. Osoby zawieszone stanowią 0,85 procent personelu pielęgniarskiego.
  9. EMA rozpoczyna ocenę stosowania szczepionki firmy Moderna u dzieci w wieku od 6 do 11 lat
    Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowła w środę, że rozpoczęła proces oceny stosowania szczepionki przeciw Covid-19 firmy Moderna u dzieci w wieku od 6 do 11 lat.
  10. Dzięki programowi DOM prawie 5 tys. pacjentów z COVID-19 trafiło w porę pod opiekę ratowników
    W ramach Domowej Opieki Medycznej (DOM), działającej od roku, prawie 5 tys. pacjentów zakażonych koronawirusem trafiło w porę pod opiekę zespołów ratownictwa medycznego - wynika z komunikatu prasowego resortu zdrowia.