Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

  1. Polacy odkryli, w jaki sposób chemioterapia raka piersi uszkadza naczynia krwionośne
    Naukowcy z Collegium Medicum UJ pokazali, w jaki sposób chemioterapia nowotworów piersi może uszkadzać naczynia krwionośne. Ich ustalenia są niezwykle istotne, ponieważ do tej pory wiele kobiet, które przeżyły raka piersi, umierało z powodu chorób układu krążenia.
  2. MZ: kredyty na studia medyczne już od 18 lipca
    Już w lipcu studenci będą mogli złożyć wniosek o kredyt na studia medyczne. Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomiło Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych. Preferencyjnych kredytów od 18 lipca 2022 r. udzielać będzie Bank Pekao S.A. Resort zdrowia tłumaczy, że Fundusz pomoże sfinansować odpłatne studia medyczne i zwiększyć liczbę lekarzy w Polsce.
  3. Parlament Europejski będzie pracował nad petycją Krajowych Producentów Leków
    W czwartek (14 lipca) podczas obrad Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego w Brukseli Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Krajowych Producentów Leków podkreślał, że Europejczycy nie są dziś bezpieczni, bo 80% substancji do produkcji stosowanych w UE leków sprowadzanych jest z Azji. Pandemia SARS-CoV-2 pokazała, że w wyniku przerw w pracy tamtejszych fabryk i zakłóceń w globalnym transporcie oraz z powodu zwiększonego zapotrzebowania na farmaceutyki na całym świecie, może ich zabraknąć. Tymczasem długotrwałe braki leków ratujących życie są w stanie spowodować większe straty wśród ludności niż niejeden konflikt zbrojny.
  4. Prof. Flisiak: Można powiedzieć, że to już nie jest COVID-19, a COVID-22
    Można powiedzieć, że to już nie jest COVID-19. To jest COVID-22 - choroba o łagodniejszym przebiegu - powiedział PAP prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Dodał, że ma nadzieję, iż wkrótce będzie można szczepić 4. dawką osoby po 60. r.ż.
  5. NFZ uruchamia 6,5 mld zł na podniesienie wynagrodzeń w placówkach medycznych
    W związku z realizacją Ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, a co za tym idzie koniecznością podniesienia jeszcze w tym miesiącu minimalnego wynagrodzenia w placówkach ochrony zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o uruchomieniu na ten cel kwoty 6,5 mld zł.
  6. Linagliptyna może pomóc w łagodzeniu objawów uzależnienia od morfiny
    Polscy naukowcy odkryli związek, który może być skutecznym lekiem w łagodzeniu fizycznych objawów uzależnienia od morfiny oraz w ograniczaniu zaburzeń emocjonalnych występujących podczas epizodów odstawienia.
  7. Miniaturowa platforma do testowania leków powstała na Politechnice Śląskiej
    Naukowcy z Politechniki Śląskiej zaprojektowali miniaturową platformę do testowania leków, między innymi na raka. W urządzeniu unikatowo zastosowano hydrożel, który pozwala naukowcom imitować warunki panujące w ludzkim organizmie i prowadzić badania na komórkach nowotworowych.
  8. Kraków: otwarcie nowej bazy HEMS
    12 lipca w podkrakowskim Kokotowie odbyło się uroczyste otwarcie nowo wybudowanej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po niemal dwóch latach dobiegła końca realizacja inwestycji dla załóg Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego, w ramach której powstała baza wraz ze strefą końcowego podejścia i startu śmigłowca (FATO) oraz droga dojazdowa.
  9. ABM ogłosiła konkurs na dostarczanie danych naukowych o najskuteczniejszych lekach
    Dostarczenie danych naukowych m.in. o najskuteczniejszych lekach i procedurach medycznych, opracowanie nowych standardów leczenia, diagnostyki lub profilaktyki w ramach prowadzonych niekomercyjnych badań klinicznych lub eksperymentów badawczych jest celem konkursu ogłoszonego przez ABM.
  10. Trzy zagrożenia zdrowotne ponad granicami państw
    Drobnoustroje zdolne do wywołania pandemii, oporność na stosowane leki oraz wykorzystanie substancji chemicznych, biologicznych lub radioaktywnych w celu wywołania szkód zdrowotnych zostały uznane przez ekspertów unijnego ciała HERA za trzy priorytetowe kategorie transgranicznych zagrożeń dla zdrowia – ogłosiła Komisja Europejska.