Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. Szef NFZ złożył dymisję - Andrzej Jacyna złożył w środę dymisję z funkcji prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Kierował on Funduszem od 2016 roku - najpierw jako pełniący obowiązki prezesa, a potem od 15 czerwca 2018 roku jako prezes.

  2. Ekspert: kardiochirurgia nie zamiera, będzie się rozwijała - To nie prawda, że kardiochirurgia zamiera. Rozwija się ona i będzie się rozwijała, bo wprowadzane są nowe, małoinwazyjne zabiegi kardiologiczne; przed kardiochirurgami są nowe wyzwania – powiedział PAP prezes Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów prof. Mariusz Kuśmierczyk.

  3. Nowatorski projekt zwiększający bezpieczeństwo ratowników - Ratownicy z pogotowia w Białej Podlaskiej jako pierwsi w kraju opracowali projekt dot. ochrony medyków podczas akcji ratunkowych. Pomóc ma przycisk alarmowy.

  4. Były minister zdrowia uznany za winnego przez sąd lekarski - Sąd Lekarski Wojskowej Izby Lekarskiej uznał byłego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza za winnego zarzucanych mu czynów i orzekł karę upomnienia. Sprawa dotyczy wypowiedzi polityka w mediach w styczniu 2015 roku, czyli z czasu, gdy Arłukowicz był ministrem zdrowia.

  5. Jest projekt ustawy o zawodzie farmaceuty - Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zawodzie farmaceuty. Projekt przewiduje kompleksowe uregulowanie zasad wykonywania zawodu farmaceuty w ramach jednego aktu normatywnego.

  6. Projekt nowelizacji art. 86a trafił do Sejmu - Do Sejmu trafił projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który rozszerza katalog leków, dostępnych w aptece dla podmiotów innych niż pacjenci lub podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

  7. Nowelizacja ustawy o niestacjonarnych studiach na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo czeka na podpis prezydenta - Senat opowiedział się jednogłośnie za nowelizacją ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Zgodnie z nią kształcenie na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo na studiach pierwszego stopnia będzie mogło być prowadzone w formie niestacjonarnej.

  8. Prowadź rejestr wypożyczanych urządzeń w Gabinecie drWidget - Dodawaj rezerwacje urządzeń, sprawdzaj bieżące wypożyczenia i przeglądaj ich historię, a także dokonuj rozliczeń. Szybko i łatwo zrobisz to w Gabinecie drWidget.

  9. Eksperci: alergia na białko mleka krowiego to poważna choroba - Alergia na białko mleka krowiego nie jest zwykłą dolegliwością, to poważna choroba. Nieleczona odpowiednio wcześnie i właściwie, może utorować drogę innym poważnym schorzeniom – przekonywali w poniedziałek eksperci podczas debaty, która odbyła się w Warszawie.

  10. Koalicja Obywatelska o zdrowiu - 12 i 13 lipca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyło się Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej. Efektem dwudniowego Forum było przedstawienie przez szefa PO zarysów programowych pod wspólnym hasłem „Szóstka Schetyny”, znalazły się wśród nich sprawy związane z ochroną zdrowia.