Zapraszamy na nasz cykliczny przegląd najciekawszych informacji z minionego tygodnia.

  1. NRL: Przepisy zaostrzające odpowiedzialność prawną utrudniają wykonywanie zawodu lekarza i lekarza dentysty
    Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej opublikowało stanowisko w sprawie przepisów wyznaczających zakres odpowiedzialności lekarzy i lekarzy dentystów.
  2. Szef MZ: nie zaostrzamy restrykcji, stawiamy na egzekucję obecnych uregulowań
    Przestrzeganie zasad epidemicznych: utrzymywanie dystansu, noszenie maseczki, dezynfekcja i szczepienia to wciąż ważne elementy walki z COVID-19 – mówił w czwartek w Poznaniu minister zdrowia Adam Niedzielski. Nie zaostrzamy restrykcji, stawiamy na egzekucję obecnych – wskazał.
  3. Farmaceuci będą mogli kwalifikować i szczepić przeciwko grypie osoby dorosłe
    17 listopada podczas 42. posiedzenia Sejmu, posłowie zdecydowaną większością głosów poparli poprawkę do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, umożliwiając tym samym farmaceutom wykonywanie szczepień przeciw grypie.
  4. Szczepionka w formie plastra ma zapewniać ochronę na dziesięciolecia
    Brytyjska firma Emergex rozpoczyna badania kliniczne szczepionki przeciw Covid-19, aplikowanej w formie plastra i mającej zapewniać ochronę na dziesięciolecia dzięki wykorzystaniu limfocytów T do zabijania zakażonych komórek – podał w poniedziałek brytyjski dziennik "The Guardian".
  5. Badania: deksametazon zapobiega zgonom na COVID-19, ale może powodować powikłania
    Podawanie deksametazonu skutecznie zmniejsza liczbę zgonów związanych z COVID-19, ale może powodować powikłania przypominające cukrzycę - wskazują wyniki badań przygotwane do prezentacji na dorocznej konferencji Society for Endocrinology w Edynburgu.
  6. Sejm przychylił się do poprawek Senatu w noweli o prowadzeniu kierunków lekarskich
    Sejm przyjął w środę poprawki Senatu do nowelizacji ustawy, która przewiduje szersze możliwości aplikowania uczelni o prowadzenie kierunków lekarskich oraz zmiany w kredytach na studia medyczne.
  7. MZ wprowadza dwuskładnikowe logowanie do aplikacji gabinet.gov.pl
    Od 22 listopada Ministerstwo Zdrowia wprowadza dodatkowe zabezpieczenie przy logowaniu do aplikacji gabinet.gov.pl. Logowanie przez profil zaufany będzie wymagało podania kodu z SMSa, a przez bankowość elektroniczną potwierdzenia operacji logowania w aplikacji.
  8. W czasie pandemii matki częściej karmiły piersią
    87 proc. rodziców stwierdziło, że pandemia nie miała wpływu na sposób karmienia ich dziecka. Osoby, które wprowadziły jakieś zmiany, głównie wymieniały częstsze podawanie domowych posiłków oraz częstsze karmienie piersią - wynika z badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
  9. Rak piersi zbiera rekordowe żniwo. W ubiegłym roku nowotwór wykryto aż u 25 tys. kobiet
    Liczba zachorowań i zgonów spowodowanych rakiem piersi jest rekordowo wysoka. Podczas gdy w poprzednich latach ten typ nowotworu wykrywano u 16–17 tys. kobiet rocznie, w ubiegłym roku taką diagnozę usłyszało 25 tys. Polek, a blisko 9 tys. z nich zmarło. Eksperci wskazują, że do tych statystyk przyczyniła się pandemia, ale i ogólna świadomość dotycząca raka piersi i wczesnej diagnostyki w Polsce wciąż jest zbyt niska.
  10. Diabetolog: dobra kontrola cukrzycy może uchronić przez zgonem z powodu COVID-19
    Chorzy na cukrzycę nie są bardziej narażeni na zakażenie SARS-CoV-2, ale zła kontrola poziomu cukru we krwi może pogorszyć przebieg COVID-19 i zwiększa ryzyko zgonu – mówił diabetolog prof. Grzegorz Dzida na konferencji Diabetologia 2021.