Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. 614 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem 2019-NCoV. Na dzień 23 stycznia 2020 r., odnotowano łącznie 614 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem (2019-nCoV) - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.
  2. Rząd przyjął projekt ustawy o zawodzie farmaceuty. Rada Ministrów przyjęła we wtorek (21 stycznia) projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, przedłożony przez ministra zdrowia. Centrum Informacyjne Rządu zapowiada, że wzrośnie rola i pozycja farmaceutów. Będą oni mogli brać znaczący udział w działaniach związanych z profilaktyką, promocją zdrowia i farmakoterapią.
  3. NIA o projekt ustawy o zawodzie farmaceuty. Rząd przyjął projekt ustawy o zawodzie farmaceuty podczas posiedzenia Rady Ministrów, które odbyło się we wtorek, 21 stycznia br. Przyjęcie tej regulacji oznacza „zielone światło” dla projektu, który w najbliższym czasie zostanie skierowany pod obrady Sejmu. Prace nad jego właściwym kształtem rozpocznie Komisja Zdrowia. Naczelna Izba Aptekarska zapowiada, że będzie zabiegać o uwzględnienie wcześniejszych uwag złożonych do projektu.
  4. Ekspertka: nie wiemy jeszcze, jakie właściwości ma koronawirus z Wuhan. Najważniejsze jest obecnie to, by określić, jakie właściwości ma nowy koronawirus z Wuhan i czy będzie łatwo rozprzestrzeniać się wśród ludzi – powiedziała PAP Katarzyna Pancer z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.
  5. Przeszczep u 6-letniego Tymka najlepszą operacją rekonstrukcyjną na świecie w 2019 r. Przeprowadzony w marcu ubiegłego roku jednoczesny przeszczep narządów szyi i szpiku u ciężko poparzonego 6-letniego Tymka został uznany za najlepszą operację rekonstrukcyjną na świecie w 2019 r. przez American Society for Reconstructive Microsurgery.
  6. Jak długo ważna jest e-recepta? Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia. Co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Żeby e-recepta była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć - tłumaczy resort zdrowia, który przygotował infografiki wyjaśniające pacjentom zasady dot. terminów ważności elektronicznych recept.
  7. Ty decydujesz, gdzie i kiedy wykupić lek z e-recepty. Leki z e-recepty można wykupić w kilku aptekach w różnym czasie, ale, kupując kolejne opakowania jednego leku, trzeba wrócić do tej samej apteki - tłumaczy Ministerstwo Zdrowia.
  8. Połączenie NIZP-PZH oraz IŻŻ. 1 lutego 2020 r. połączą się dwa instytuty badawcze związane z ochroną zdrowia: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny oraz Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła. Rada Ministrów przyjęła we wtorek (21 stycznia) rozporządzenie w tej sprawie.
  9. Nowa aplikacja umożliwi kobietom autoterapię nietrzymania moczu. Z problemem nietrzymania moczu (ang. urinary incontinence, UI), czyli mimowolnym wypływem moczu, wcześniej czy później styka się 56 mln mieszkańców UE. Dzięki nowemu systemowi WOMEN-UP kobiety mogą zacząć samodzielnie radzić sobie z tą przewlekłą chorobą w warunkach domowych.
  10. NIZP-PZH: w 2019 r. zarejestrowano w Polsce 1626 przypadków krztuśca. W 2019 r. zarejestrowano w Polsce 1626 przypadków krztuśca – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W 2018 r. zanotowano ich 1548.