Jak co piątek, podsumowujemy wydarzenia ostatniego tygodnia. Poniżej 10 najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. Cyfryzacja ochrony zdrowia 2019: e-recepta, e-ZLA, EDM [PODSUMOWANIE]. 2019 rok przyniósł duże zmiany w cyfryzacji ochrony zdrowia w Polsce. Lekarze wystawiają już obowiązkowe e-zwolnienia, trwa przygotowanie do obowiązkowej e-recepty, uruchomiono System Informatyczny Rezydentur, odbył się pilotaż e-skierowania i duża kampania zachęcająca Polaków do zakładania Internetowego Konta Pacjenta. Potrzebę wdrażania nowych rozwiązań w ochronie zdrowia widzą też firmy IT i startują z kampanią „Niewykluczeni z cyfryzacji”. Poniżej publikujemy najciekawsze artykuły dotyczące cyfryzacji, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska w 2019 roku.
  2. Rzecznik do ministra: Zatrzymać plagę otyłości wśród dzieci! Co piąty młody Polak zmaga się z nadwagą i otyłością. Jeśli natychmiast nie powstrzymamy tej plagi, za kilka lat możemy sobie już nie poradzić z falą chorób, w tym cukrzycy – alarmuje Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, który wystąpił do ministra zdrowia o przedstawienie kompleksowego planu i podjęcie pilnych działań, które pomogą skutecznie walczyć z otyłością wśród dzieci i młodzieży.
  3. NFZ o wystawianiu i realizacji zleceń na wyroby medyczne. Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował wytyczne w zakresie wystawiania i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w okresie przejściowym od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r.
  4. Pomoc w diagnostyce i leczeniu wad wzroku. Dokładne badanie, automatyczne dobieranie metody korekcji i testowanie nowych rozwiązań bez kosztownej produkcji próbnych soczewek czy szkieł kontaktowych – to główne zalety urządzenia, nad którym pracuje dr inż. Karol Kakarenko z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej razem ze swoim zespołem. Projekt VIDO ma wesprzeć okulistów i pacjentów, a także umożliwić rozwój badań naukowych i przemysłowych.
  5. Centrum Onkologii sprawdza skuteczność molekularnych testów na HPV. 33 tysięcy kobiet w wieku 30–59 lat przebada Centrum Onkologii w ramach pilotażu, którego celem jest porównanie skuteczności wykrywania stanów przedrakowych standardowej cytologii z molekularną oceną obecności wirusa HPV wysokiego ryzyka – poinformowano w piątek. Badania są bezpłatne.
  6. W Stalowej Woli ciężarne pojadą za darmo miejską komunikacją. Od 1 stycznia 2020 roku mieszkanki Stalowej Woli, które są w ciąży, będą mogły korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej.
  7. Rodzicu, w przerwie świątecznej #niezagubdzieckawsieci. W okresie świątecznym, wolnym od szkoły, dzieci i młodzież dużo chętniej niż przy stole, spędzają czas ze smartfonami, tabletami i przed komputerami. Warto, abyśmy podczas świątecznych obowiązków pamiętali o bezpieczeństwie dzieci online.
  8. Nowa, noszona na ciele architektura czujników monitoruje biomarkery w pocie. Dzięki finansowanemu ze środków UE badaniu, w ramach którego naukowcy opracowują architektury organicznych półprzewodników o wyjątkowych właściwościach, noszone na ciele niezawodne czujniki biologiczne przeznaczone do monitorowania stanu zdrowia stają się rzeczywistością.
  9. Ekspertka o cyfrowej rewolucji w medycynie. Ludzie generują coraz więcej danych, a komputery coraz szybciej i coraz lepiej potrafią je wykorzystywać. Może to oznaczać m.in. odmianę oblicza medycznej opieki. Opowiada o tym PAP dr hab. Katarzyna Kolasa, ekspertka w dziedzinie ekonomiki zdrowia i sztucznej inteligencji w opiece medycznej z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
  10. Ogłoszono laureatkę czwartej polskiej edycji konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii. Została nią Agnieszka Napieralska – studentka trzeciego roku studiów pielęgniarskich z Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie. Pani Agnieszka zaproponowała projekt „Video instruktaż”.