Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

 1. List przedstawicieli zawodów medycznych do Prezydenta RP
  Prezesi samorządów medycznych zwrócili się do Prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie zorganizowanego spotkania z przedstawicielami sektora ochrony zdrowia zaangażowanymi w walkę z pandemią COVID-19, na które nie zostali zaproszeni reprezentanci największych samorządów zawodowych zawodów medycznych.
 2. Szef WHO wzywa do sprawiedliwej dystrybucji szczepionek na Covid-19
  „Nie możemy pokonać COVID-u bez równego dostępu do szczepionek. Nasz świat nie odrodzi się wystarczająco szybko bez kapitału szczepionkowego, to jasne” - powiedział w piątek dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
 3. Od soboty zamknięte hotele i galerie w Warmińsko-Mazurskim; w pozostałych województwach bez zmian
  Od soboty rząd przywraca obostrzenia w woj. warmińsko-mazurskim, zamknięte będą m.in. hotele, galerie handlowe. W pozostałych województwach, do 14 marca zostają przedłużone obostrzenia sanitarne, czynne są hotele i galerie, a restauracje mogą wydawać posiłki tylko na wynos.
 4. Grzesiowski: Decyzje dotyczące pandemii podejmują ludzie z PR-u, a nie specjaliści zarządzania kryzysowego
  To jest problem - zderzenie naszych podstaw naukowych z polityką, z propagandą. Chyba w tej chwili wciąż jest tak, że decyzje dotyczące pandemii podejmują ludzie z PR-u, a nie specjaliści zarządzania kryzysowego - ocenił w czwartek ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski.
 5. Blisko 5,5 tys. farmaceutów zainteresowanych udziałem w akcji szczepień przeciw COVID-19
  Naczelna Izba Aptekarska informuje, że trwająca od ponad miesiąca akcja przyjmowania zgłoszeń farmaceutów chętnych do wykonywania szczepień przeciw COVID-19 po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.
 6. Nowe rodzaje upoważnień w systemie Rejestr Asystentów Medycznych
  Centrum e-Zdrowia poinformowało, że zgodnie z art. 41a ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty w systemie RAM uruchomione zostały nowe rodzaje upoważnień.
 7. Pandemia COVID-19 może spowodować lawinowy wzrost zachorowań na depresję
  Na depresję na całym świecie choruje ponad 260 mln osób, a w Polsce – około 1 mln. Jedną z jej przyczyn może być przewlekły stres, a pandemia i związane z nią izolacja, poczucie niepewności, obawy o zdrowie czy groźba utraty pracy i dochodów dla wielu osób są doświadczeniem wręcz traumatycznym.
 8. Niedzielski: rezygnujemy z możliwości zastępowania maseczek przyłbicami, chustami i innymi zamiennikami
  Rezygnujemy z możliwości zastępowania maseczek przyłbicami, chustami i innymi zamiennikami; przyłbice mogą być stosowane dodatkowo - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
 9. Fluoksetyna może zmniejszać ryzyko komplikacji po COVID-19
  Fluoksetyna, jeden z najczęściej przepisywanych leków przeciwdepresyjnych, może zapobiegać rozwojowi poważnych powikłań z powodu COVID-19 – informują naukowcy z University of Toledo w stanie Ohio na stronie internetowej uczelni.
 10. Gabinet drWidget zmienia się dla Ciebie
  Nowa metoda płatności za wizyty, możliwość podpisania dowolnego formularza na tablecie, pełna funkcjonalność programu dostępna także na komputerach z systemem Linux - oto kilka nowości, które w ostatnim czasie Gabinet drWidget zaoferował swoim użytkownikom.