Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. ABC postępowania przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem. Akcja informacyjna w szpitalach. Do końca lutego do szpitali w całej Polsce trafią specjalne plakaty z instrukcją postępowania przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem. Z plakatów pacjenci dowiedzą się, co powinni zrobić gdy mają gorączkę, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem oraz przebywali w miejscach, gdzie stwierdzono występowanie koronawirusa. Plakaty będą dystrybuowane przez Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia.
  2. Będzie dodatkowe posiedzenie Sejmu ws. informacji rządu nt. koronawirusa. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek na poniedziałek 2 marca zwołała specjalne posiedzenie Izby ws. koronawirusa. Początek obrad o godz. 10:00. O terminie dodatkowego posiedzenia Sejmu Elzbieta Witek poinformowała w czwartek (27 lutego) na konferencji prasowej. O posiedzenie Izby w tej sprawie wnioskował prezydent Andrzej Duda.
  3. Nadal nie ma Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich. Pacjenci wciąż nie mogą się doczekać Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich. Świadczą o tym skargi chorych i ich opiekunów wpływające do Rzecznika Praw Obywatelskich. A chodzi o systemowe rozwiązania problemów zdrowotnych i socjalnych dla tej grupy chorych. Mają oni prawo liczyć na ukierunkowanie polityki zdrowotnej na ich potrzeby.
  4. Wielolekowość w Polsce. Nowy raport Narodowego Funduszu Zdrowia. Aż 1/3 Polaków po 65 roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwane polipragmazją, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Naczelną Izbą Aptekarską i Naczelną Izbą Lekarską rozpoczynają akcję edukacyjną, która zwróci uwagę seniorów na liczbę przyjmowanych leków i zminimalizuje ryzyko nadmiernego i niekontrolowanego oddziaływania farmakologii na ich zdrowie i życie.
  5. Piloci uhonorowali prof. Antoniego Dziatkowiaka. 24 lutego 2020 roku w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego w podkrakowskich Balicach odbyła się uroczystość uhonorowania prof. Antoniego Dziatkowiaka - kardiochirurga, człowieka o niekwestionowanym autorytecie, nauczyciela wielu pokoleń studentów i lekarzy. Uroczystość odbyła się w sali tradycji Bazy, gdzie honorowego gościa oraz pilotów przywitał dowódca Bazy płk pil. Paweł Bigos.
  6. Kolejne zatrzymania w sprawie mafii lekowej. Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku 19 lutego 2020 roku funkcjonariusze Policji i ABW zatrzymali kolejne 16 osób z Trójmiasta i okolic, członków grup przestępczych zajmujących się nielegalnym handlem lekami w ramach tzw. „odwróconego łańcucha dystrybucji leków”.
  7. Rząd chce zachęcać młodych do pielęgniarstwa i położnictwa. Plan rozwoju tych zawodów rozpisany jest do 2030 roku. Zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych w polskim systemie opieki zdrowotnej oraz powstrzymanie emigracji zarobkowej – to tylko niektóre z najważniejszych celów rządowej polityki na rzecz rozwoju obu tych zawodów. Rząd chce również zmotywować młodych ludzi do wyboru tej ścieżki kariery i utrzymać na rynku pracy osoby, które nabywają uprawnienia emerytalne. – Ważny jest również rozwój kompetencji i samodzielności – mówi Greta Kanownik, dyrektor w Ministerstwie Zdrowia. Temu służyć ma wprowadzenie porad pielęgniarskich w przychodniach.
  8. Nowa odsłona strony skierowanej do pacjentów w badaniach klinicznych. Polacy nadal ze sporą rezerwą przystępują do badań klinicznych, co w dużym stopniu wiąże się z brakiem dostatecznej wiedzy dotyczącej korzyści i ryzyka. Coraz więcej osób poszukuje informacji na ten temat. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest realizacja projektu Pacjent w badaniach klinicznych i stworzenie strony internetowej www.pacjentwbadanich.abm.gov.pl, na której można znaleźć wiele materiałów na temat badań klinicznych i odszukać interesujące nas badania w międzynarodowych bazach.
  9. Opublikowano poradnik dot. e-skierowań. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia zapowiada, że będzie on na bieżąco aktualizowany i wzbogacany o odpowiedzi na pytania, jakie padną ze strony pracowników medycznych.
  10. Centra Symulacji Medycznej znów otwarte dla uczniów. Pokażcie uczniom te wyjątkowe miejsca. Uczniowie szkół średnich mają kolejną okazję do spędzenia dnia w Centrum Symulacji Medycznej (CSM). Rusza II edycja wycieczek edukacyjnych do tych wyjątkowych miejsc.