Jak co piątek, podsumowujemy wydarzenia ostatniego tygodnia. Poniżej 10 najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. Rozpoczęła się budowa Budzika dla dorosłych w Warszawie - 26 listopada odbyło się uroczyste rozpoczęcie budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie, przy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim. Obiekt powstaje na działce, która jest własnością samorządu Mazowsza. Będzie współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
  2. Ministerstwo zdrowia szuka zastępcy dyrektora ds. naukowych w Centrum Onkologii - Ministerstwo Zdrowia, sprawujące nadzór nad Centrum Onkologii-Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, ogłosiło postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko zastępcy dyrektora ds. naukowych w placówce. Termin składania zgłoszeń upłynie 6 grudnia.
  3. OZZPiP składa wniosek do Ministra Zdrowia w związku z aktami agresji wobec personelu medycznego - W związku z niedopuszczalnymi, lecz niestety mnożącymi się w ostatnim czasie przypadkami agresji wobec personelu medycznego, OZZPiP złożył do Ministra Zdrowia pismo z wnioskiem o wyznaczenie w trybie pilnym spotkania z udziałem Ministerstwa Zdrowia, Organizacji pracodawców reprezentujących podmioty lecznicze, Organizacji pracowników ochrony zdrowia (w tym przedstawicieli OZZPiP) oraz Policji.
  4. Alivia: Kolejki się skracają. Pacjenci ciągle czekają - Czas oczekiwania na badania obrazowe systematycznie spada, jednak działania Ministerstwa Zdrowia są wciąż niewystarczające. Na badanie rezonansem magnetycznym ciągle czekamy średnio 102 dni w trybie zwykłym, a w trybie pilnym nawet 91 dni. To wciąż za długo - uważa Fundacja Onkologiczna Alivia.
  5. CSIOZ o błędnych oznaczaniach kodów EAN na e-recepcie - Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia poinformowało, że wskazanie przez osobę wystawiającą e-receptę błędnego kodu EAN - przy jednoczesnym prawidłowym oznaczeniu na e-recepcie innych elementów, w tym odpłatność, nazwa produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego i wielkość opakowania - nie uniemożliwia realizacji takiej e-recepty zgodnie z ww. oznaczeniem.
  6. Przed 35 laty wykonano pierwszy w Polsce udany przeszczep szpiku - 28 listopada 1984 r., młodzi lekarze z Warszawy przeprowadzili pierwszy w Polsce udany przeszczep szpiku kostnego, w dodatku nową metodą, obecnie najczęściej stosowaną. "Biorczyni szpiku nadal żyje" – zapewnia PAP prof. Wiesław Jędrzejczak, szef zespołu, który wykonał zabieg.
  7. Polacy nie mają podstawowej wiedzy o zakażeniu HIV - Przyjęta przez ONZ strategia UNAIDS 90-90-90 ma zatrzymać wzrost liczby zakażeń HIV. Zakłada ona, że do 2020 roku 90 proc. zakażonych będzie świadomych swojego stanu zdrowia, 90 proc. pacjentów otrzyma terapię antyretrowirusową, a u 90 proc. z nich uzyskana zostanie skuteczność leczenia. Jednak w Polsce – gdzie zakażonych HIV jest ok. 23 tys. osób – wciąż daleko do osiągnięcia pierwszego z tych celów. Test w kierunku HIV wykonało dotąd niecałe 10 proc. dorosłych Polaków, a świadomość choroby jest bardzo niska, zwłaszcza wśród młodych.
  8. Studenci UW i WUM opracują aplikację dla chorych na łuszczycę - Aplikację, która będzie wspierała osoby chore na łuszczycę w radzeniu sobie z chorobą, opracowują uczestnicy medycznego hackathonu - studenci Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zwycięski projekt zostanie przedstawiony 6 grudnia.
  9. Porozumienie w sprawie reklam suplementów diety - W ramach prac Okrągłego Stołu Mediów, 25 listopada 2019 roku w siedzibie KRRiT nadawcy telewizyjni, wraz z organizacjami zrzeszającymi producentów suplementów diety, podpisali przygotowane wspólnie porozumienie dotyczące sposobu reklamowania suplementów diety.
  10. Od 1 do 15 listopada ponad 204 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń grypy - W pierwszej połowie listopada odnotowano w Polsce 204 tys. 231 zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.