Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. Niedzielski: priorytet ministerstwa zdrowia - przywracanie leczenia we wszystkich dziedzinach
    Wychodzimy z trzeciej fali pandemii; obecnie głównym celem działalności ministerstwa zdrowia i premiera jest przywracanie po pandemii COVID-19 możliwości leczenia we wszystkich dziedzinach - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
  2. OZZPiP postawił ultimatum ministrowi zdrowia na przedstawienie ostatecznych rozwiązań
    Jako największy w Polsce związek zawodowy zrzeszający pielęgniarki i położne mamy świadomość, że sytuacja kadrowa naszego środowiska jest dramatyczna, co stało się jeszcze bardziej widoczne w czasie pandemii, gdy nasza grupa zawodowa poniosła największe ofiary. Dlatego nie zrezygnujemy z naszych działań na rzecz ratowania zawodów pielęgniarki i położnej - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej OZZPiP.
  3. Rok po hospitalizacji z powodu COVID-19 co trzeci pacjent nadal ma zmiany w płucach
    Choć większość pacjentów wypisywanych ze szpitala po ciężkiej infekcji COVID-19 wydaje się wracać do pełnego zdrowia, po roku niekorzystny wpływ choroby na płuca utrzymuje się nawet u jednej trzeciej z nich - informuje “The Lancet Respiratory Medicine”.
  4. Aplikacja mobilna mojeIKP już dostępna w App Store
    Ministerstwo Zdrowia wraz z Centrum e-Zdrowia udostępniło mobilną aplikację mojeIKP, która daje dostęp do wybranych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta.
  5. Badanie: skutki uboczne częstsze przy mieszaniu szczepionek na koronawirusa
    Wśród osób przyjmujących dwie dawki różnych szczepionek przeciw COVID-19 wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia lekkich i umiarkowanych skutków ubocznych po drugiej dawce - wynika ze wstępnych wyników badania naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
  6. Pielęgniarki z oddziału covidowego: najbardziej boli nas hejt
    Nikt nie przychodzi do pracy na oddziale covidowym dlatego, że jest fajnie, tylko do pacjentów, to oni dają nam siłę – mówią w Międzynarodowym Dniu Pielęgniarki i Położnej pielęgniarki pracujące na oddziale covidowym Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Najbardziej boli nas hejt – przyznają.
  7. Mafia lekowa. Pięć osób zatrzymanych przez CBA
    Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymani mieli werbować do współpracy apteki, skupować leki, a następnie eksportować je poza granice Polski.
  8. Aż 40 proc. udarów u dzieci i młodzieży rozpoznawanych zbyt późno
    U dzieci i młodzieży w 40 proc. przypadków lekarze nie rozpoznają wstępnie udaru niedokrwiennego mózgu. Tymczasem zbyt późna diagnoza może prowadzić - tak jak u dorosłych - do niepełnosprawności, a nawet śmierci.
  9. Skrócenie terminów między dawkami szczepionki
    Szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk poinformował na konferencji prasowej, że okres między przyjęciem pierwszej a drugiej dawki szczepionek trzech producentów: Moderny, Pfizera i AstryZeneki zostaje skrócony i ujednolicony do 35 dni. Szczepienia ozdrowieńców będą możliwe po 30, a nie jak obecnie 90 dniach od otrzymania dodatniego wyniku testu.
  10. Od poniedziałku rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 osób w wieku 16 i 17 lat
    Rejestracja nastolatków powyżej 16. roku życia rozpocznie się od poniedziałku, 17 maja. Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19 od niedzieli będzie dostępny na stronie gov.pl - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.