Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

  1. Podsumowanie roku w ochronie zdrowia
    Wprowadzenie stanu epidemii, realizacja programu szczepień przeciw COVID-19, zniesienie limitów do specjalistów w opiece ambulatoryjnej i publikacja wyroku TK ws. aborcji - to niektóre z ważniejszych wydarzeń zdrowotnych mijającego roku.
  2. Niedzielski: Początkowo chęć szczepienia wykazywało 37 proc. Polaków, teraz - ponad 70 proc.
    Na początku akcji szczepień skłonność do szczepienia wykazywało 37 proc. Polaków. W tej chwili taką skłonność wykazuje ponad 70 proc. I to jest potwierdzeniem, że akcja szczepień jest prowadzona skutecznie - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.
  3. Komunikat MZ ws. mieszanych schematów szczepienia przeciwko COVID-19
    Minister Zdrowia mając na uwadze aktualne zalecenia Rady Medycznej i Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, w oparciu o stanowisko Europejskiej Agencji Leków (EMA) i Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), poinformował, że od dnia 3 stycznia 2022 r. zostają wprowadzone następujące zmiany w realizacji Narodowego Programu Szczepień.
  4. FDA zatwierdziła kolejny doustny lek na Covid-19
    Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w czwartek do stosowania w trybie nadzwyczajnym pigułkę przeciwwirusową firmy Merck&Co przy leczeniu Covid-19 u dorosłych pacjentów z grup wysokiego ryzyka. To drugie tego typu lekarstwo, zatwierdzone przez FDA w ciągu dwóch dni.
  5. Analiza: jak europarlament chce zaradzić niedoborom leków w UE
    Kryzys zdrowotny spowodowany przez koronawirusa uwydatnił narastające problemy: niedobory leków i sprzętu medycznego, które stanowią zagrożenie dla pacjentów oraz ogromną presję pod jaką znajdują się systemy opieki zdrowotnej w Europie. Dlaczego brakuje leków i jak europarlament chce rozwiązać ten problem.
  6. WHO: tygodniowa liczba infekcji koronawirusem na świecie wzrosła o 11 proc.
    Liczba infekcji koronawirusem na świecie w ciągu ostatniego tygodnia zwiększyła się o 11 proc. w porównaniu z poprzednim takim okresem - poinformowała w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
  7. Prezes NRL o decyzji Sądu Najwyższego: to porażka polskiego systemu ochrony zdrowia
    Sąd Najwyższy uchylił częściowo uchwałę Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie weryfikowania znajomości języka polskiego osób ubiegających się o przyznanie prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty w Polsce. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, profesor Andrzej Matyja napisał, że przyjął tę decyzję "z wielkim rozczarowaniem".
  8. UOKiK: Czy dostawa szpitalnych systemów informatycznych odbywa się z naruszeniem prawa konkurencji?
    Pracownicy UOKiK w asyście Policji przeprowadzili przeszukania w siedzibach trzech przedsiębiorców: Asseco Poland, Comarch Healthcare oraz Bestprojects. Ma to związek z postępowaniem wyjaśniającym, które wszczął Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
  9. MZ przedłuży o rok dotychczasowy sposób zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych
    Ministerstwo Zdrowia przedłuży o rok - do końca 2022 r. - możliwość dotychczasowego sposobu zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych. Od 1 stycznia 2023 r. będzie możliwość zgłoszenia NOP dwoma kanałami.
  10. Niedzielski: Podwładny nie będzie mógł odmówić wykonania testu zleconego przez pracodawcę
    Podwładny nie będzie mógł odmówić wykonania testu zleconego przez pracodawcę - zapowiedział w czwartek w Radiu Zet minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że w przypadku testu zleconego przez pracodawcę pracownik nie będzie udawał się na kwarantannę.