Zapraszamy na nasz cykliczny przegląd najciekawszych informacji z minionego tygodnia.

 1. Nowa lista leków refundowanych - lipiec 2022
  Na stronie internetowej resortu zdrowia opublikowano Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 21 czerwca 2022 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 lipca 2022 r.
 2. Ważne zmiany w POZ
  Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej. Już od lipca lekarz rodzinny będzie mógł zlecić pacjentowi znacznie więcej badań diagnostycznych, co ma skrócić czas oczekiwana na postawienie diagnozy. Lekarz medycyny rodzinnej zleci też więcej badań profilaktycznych oraz zajmie się opieką koordynowaną nad pacjentem. Zmieni się też system rozliczania świadczeń pielęgniarskich.
 3. Rząd przyjął plan rozwoju sektora biomedycznego na lata 2022–2031
  Rada Ministrów przyjęła 21 czerwca uchwałę w sprawie Rządowego Planu Rozwoju Sektora Biomedycznego na lata 2022–2031.
 4. Informacje o ciążach i wkładkach w Systemie Informacji Medycznej. Wątpliwości RPO
  Rozporządzenie Ministra Zdrowia przewiduje umieszczanie w Systemie Informacji Medycznej danych o ciąży danej kobiety czy jej wkładki domacicznej. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, zakres przetwarzania danych osobowych powinien być szczegółowo doprecyzowany w ustawie, a nie w rozporządzeniu ministra. Poważne wątpliwości budzi konieczność przetwarzania przez władze danych dotyczących antykoncepcji - w ocenie RPO nie jest to niezbędne w demokratycznym państwie prawnym. Marcin Wiącek pisze w tej sprawie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
 5. PNRL o rozszerzeniu uprawnień ratowników
  20 czerwca Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowisko w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego.
 6. Prezydium NRL: Ustawa o minimalnych wynagrodzeniach nie spełnia naszych oczekiwań
  21 czerwca Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowisko w sprawie zmian w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
 7. Farmaceuci objęci ochroną prawną. Prezydent podpisał ustawę
  21 czerwca br. Prezydent Andrzej Duda, podpisał Ustawę z dnia 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o zawodzie farmaceuty, która przyznaje farmaceutom i technikom farmaceutycznym ochronę prawną należną funkcjonariuszowi publicznemu.
 8. Białystok: Na UMB otwarto Ośrodek Wsparcia Badań Klinicznych
  Rozwój badań naukowych nad nowymi terapiami i lekami będzie możliwy dzięki Ośrodkowi Wsparcia Badań Klinicznych, który w środę otwarto na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Ponad 10 mln zł na ten cel pochodzi z Agencji Badań Medycznych.
 9. Sztuczna inteligencja w medycynie - "Biała księga AI w praktyce klinicznej"
  Kilkadziesiąt stron praktycznych rozwiązań wypracowanych w gronie ekspertów zajmujących się sztuczną inteligencją w zdrowiu – to efekt kilkumiesięcznych prac nad stworzeniem „Białej Księgi AI w praktyce klinicznej”. Premiera publikacji branży zdrowotnej i technologicznej odbyła się podczas drugiej już edycji konferencji AI w zdrowiu. Biała Księga to pierwsza tak kompleksowa publikacja branży AI w tej części Europy.
 10. Zaproszenie na szkolenie z zakresu e-recepty transgranicznej
  Naczelna Izba Aptekarska oraz Centrum e-Zdrowia zapraszają na szkolenie z zakresu e-recepty transgranicznej.