Prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, znalazł się w gronie ekspertów w ramach programu „One Hundred Foreign Experts Plan”.

Projekt ma na celu zgromadzenie intelektualistów z całego świata w celu rozwoju prowincji chińskiej Hebei. Ma to związek z organizacją Zimowych Igrzysk Olimpijskich w roku 2022, do których przygotowuje się prowincja.

W marcu 2017 roku otwarto konkurs na Eksperta do którego aplikowało ponad 30 osób. Aplikacje musiały być poparte przez instytucje naukowe z Chin i zawierać program rozwoju jednostki naukowej. Recenzentami programu byli eksperci z Chin, a wybór był koordynowany przez departamenty Edukacji, Nauki i Technologii, Spraw Zagranicznych i Finansowy prowincji Hebei.

Prof. Edward Wylęgała zaproponował wprowadzenie innowacyjnych technik operacyjnych w zakresie okulistyki obejmujących przeszczepy warstwowe rogówki, przeszczepy rąbkowych komórek macierzystych, chirurgię jaskry, chirurgię zaćmy oraz prace badawcze nad genetyką wrodzonych chorób oczu. W związku z nominacją Prof. Wylegały, Szpital Okulistyczny w Xingtaii, z którym Profesor od lat współpracuje, otrzymał środki na realizację przedstawionego programu, w latach 2018-2019.

W sumie po rygorystycznej ocenie wyłoniono 10 ekspertów spoza Chin dla prowincji Hebei. Prof. Edward Wylęgała jest jedynym Polakiem w tym gronie. W grupie tej znalazł się także Laureat Nagrody Nobla George Smoot ze Stanów Zjednoczonych. Pozostali specjaliści to: John Crittenden inżynier chemik i David Farber lekarz weterynarii z USA, Oene Oenema inżynier rolnictwa z Holandii, Timothy O’Brien lekarz genetyk z Irlandii, Katherina Backes biolog z Niemiec, Diane Hildebrandt inżynier elektryk z RPA , Jay Sanjayan inżynier chemik z Australii oraz Florin Stanica inżynier rolnictwa z Rumunii.

Ceremonia wręczenia nominacji na Ekspertów Zagranicznych odbyła się 10 listopada br. w stolicy prowincji Hebei Shijiazhuang.


Źródło: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach