W ramach akcji Pomorskie dla Zdrowia 2017 przebadano kilka tysięcy mieszkańców oraz turystów. Łącznie ponad 1800 osób zmierzyło pod okiem specjalistów m.in. ciśnienie tętnicze, poziom cukru we krwi, cholesterolu czy wskaźnik prawidłowej masy ciała BMI. U 331 osób wykryto nieprawidłowości, które wymagają dalszych badań i leczenia - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Akcja odbyła się podczas jarmarku we Wdzydzach Kiszewskich oraz na plażach w Brzeźnie, Gdyni i w Ustce. Aż 361 osób przeszło konsultacje dermatologiczne, a 44 z nich skierowano do lekarzy specjalistów ze względu na niepokojące zmiany. We Wdzydzach Kiszewskich był obecny też specjalista z zakresu onkologii, który, po przebadaniu 60 kobiet, u 4 wykrył raka piersi. Prawie 140 kobiet dowiedziało się, jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi. Specjaliści uczyli również, jak prawidłowo pielęgnować skórę i chronić się w ten sposób przed czerniakiem.

Uczestnicy akcji Pomorskie dla Zdrowia mieli też okazję przejść profesjonalne szkolenia ratownicze – skorzystało z nich 213 osób. Celem akcji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Szpitali Pomorskich była promocja bezpiecznego wypoczynku na słońcu, upowszechnienie wiedzy z zakresu profilaktyki czerniaka oraz zachęcanie do regularnych badań.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego