Szpital Ortopedyczny im. W. Degi w Poznaniu otrzymał we wtorek prototypowe urządzenia rehabilitacyjne zaprojektowane w ramach konkursu przez studentów poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Posłużą one w ośrodku zajmującym się dziećmi z porażeniem mózgowym.

Do konkursu zgłoszono kilkanaście prac. Pierwsze miejsce ex-aequo zdobyły akcesorium rehabilitacyjne oraz baza i organizer dla egzoszkieletu rehabilitacyjnego. Jury konkursu wyróżniło także projekt naściennego organizera i stolik wielofunkcyjny z obrotowymi blatami. Urządzenia we wtorek przekazano lecznicy.

Kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej prof. dr hab. med. Marek Jóźwiak wskazał, że zaprojektowane przez studentów UAP urządzenia będą służyły m.in. do uczenia dzieci chodzenia. Lekarz podkreślił ich funkcjonalność, zwłaszcza wielofunkcyjnej skrzyni rehabilitacyjnej.

"Ona jest mała, zgrabna i da się wstawić wszędzie. To jest jej wielka zaleta" – zaznaczył.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dr n. med. Magdalena Richter z Kliniki Reumatologii, Rehabilitacji i Chorób Wewnętrznych oceniła, że nagrodzony wielofunkcyjny stolik z ruchomymi blatami pomoże głównie pacjentom krótko przebywającym w szpitalu.

"Często są to pacjenci, którzy są też w stanie pracować zdalnie w warunkach szpitalnych, więc stolik, który jest łatwo konfigurowalny z pewnością pomoże tym pacjentom funkcjonować na oddziale i nie przerywać swojej pracy" – wyjaśniła.

Dyrektor przyznał, że konkurs pokazał medykom, w jakim kierunku mogą prowadzić rozmowy np. z firmami projektującymi i dostarczającymi sprzętu rehabilitacyjnego.

Konkurs dla studentów pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku wzornictwo zorganizowały wspólnie Uniwersytet Artystyczny im. im M. Abakanowicz w Poznaniu (UAP), Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu i firma TENTE Sp. z o.o.

Pod opieką szpitalnego ośrodka mózgowego porażenia dziecięcego jest około 900 pacjentów w wieku od pięciu do 21 lat.(PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Szymon Kiepel