Tworzenie nowych ognisk zakażenia koronawirusem, a tym samym pozbawienie możliwości leczenia tysięcy pacjentów „niecovidowych” – taki według lekarzy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia będzie efekt przeniesienia masowego testowania w kierunku COVID-19 do placówek podstawowej opieki zdrowotnej. – Nasze stanowisko jest jednoznaczne! Nadal będziemy zlecali wykonywanie testów, wymazów w przeznaczonych do tego punktach wymazowych – informuje Bożena Janicka, prezes PPOZ.

O tym, że testy antygenowe na COVID-19 będą wykonywane w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej lekarze PPOZ dowiedzieli się z mediów. Poinformował o tym na konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, co dziś zostało potwierdzone Zarządzeniem Prezesa NFZ.

- Zostaliśmy tą informacją nie tylko zaskoczeni, a wręcz zszokowani. Nikt wcześniej nie konsultował z naszym środowiskiem możliwości wykonywania na masową skalę testów antygenowych na COVID-19 w placówkach POZ. Rozumiemy, że jest to strategiczny element walki z pandemią (nieco spóźniony), ale musi mu towarzyszyć bezpieczne i realne w wykonaniu rozwiązanie organizacyjne. W przypadku placówek podstawowej opieki zdrowotnej konieczne jest wydzielenie odrębnych pomieszczeń (strefy brudnej), w których testy będą wykonywane. Takich pomieszczeń w podmiotach POZ obecnie nie ma. Istniejące pomieszczenia, jak i kadry tam pracujące, są obecnie przeznaczone na udzielanie świadczeń gwarantowanych z zakresu POZ zgodnie z umową zawartą z NFZ – podkreśla Bożena Janicka.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Lekarze PPOZ zwracają uwagę na potężne zagrożenie, które niesie z sobą przeniesienie testowania do już ledwo wydolnych gabinetów lekarzy rodzinnych.

- Pomijając brak kadr, trzeba pamiętać, że w każdej chwili może dojść do wybuchu kolejnego ogniska zakażenia, co dla pacjentów cierpiących na inne poważne schorzenia („niecovid-owe”) może oznaczać jedno! Brak możliwości dalszego leczenia. W sytuacji ograniczeń przyjęć szpitalnych, czy w placówkach specjalistycznych (AOS-ach), to właśnie u nas, w POZ- tach, tysiące chorych znajduje jedyną opiekę – mówi Bożena Janicka.

Prezes PPOZ podkreśla jednocześnie, że zrzucenie odpowiedzialności za masowe testowanie na ośrodki nieposiadające przygotowania lokalowego, kadrowego ani żadnego dodatkowego wsparcia jest działaniem skrajnie nieprzemyślanym.
W stanowisku przesłanym do Ministra Zdrowia oraz Prezesa NFZ lekarze PPOZ stanowczo wyrazili swój sprzeciw przeciwko ryzykowaniu zdrowiem i życiem Polaków.

- Nadal będziemy kierować naszych pacjentów na testy w istniejącej już dziś sieci punktów pobierania wymazów, które właśnie do tego celu zostały powołane i stworzone – informują lekarze PPOZ.

Źródło: PPOZ