Rada Ministrów przyjęła nowelizację budżetu państwa na 2021 rok. Dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na służbę zdrowia - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Podczas wtorkowej (21 września) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki mówił, że Polska jest w bardzo dobrej sytuacji finansowej.

Premier poinformował, że wpływy do budżetu będą wyższe o około 80 mld zł, niż planowano w pierwotnej ustawie.

Dodatkowy 1 mld zł na ochronę zdrowia w Polsce

- Oprócz tego, że ten rok już będzie absolutnie rekordowy z punktu widzenia wydatków na zdrowie - częściowo dlatego, że jest COVID-19, ale także dlatego, że wygospodarowaliśmy maksymalne kwoty na zdrowie - to oprócz tego, przeznaczamy na ochronę zdrowia dodatkowe środki w wysokości 1 miliarda złotych - mówił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że m.in. o 800 mln zł nastąpi zwiększenie budżetu na Narodowy Fundusz Zdrowia – zmianie ma ulec wiele wycen oraz wynagrodzenia. Kwotą 200 mln zł rząd dofinansuje uczelnie zajmujące się kształceniem przyszłych medyków.

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami

Rząd przeznaczy także dodatkowe 800 mln zł dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Środki zostaną wykorzystane na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami oraz na nowe programy zatwierdzane przez Radę Nadzorczą PFRON.

Oprócz tego, dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na inwestycje drogowe i kolejowe. Większe środki trafią również do rolników na walkę z ASF oraz do samorządów – m.in. na inwestycje w wodociągi i kanalizacje.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów