Profesor Tetsuo Kanno z Japonii to nowy doktor honoris causa UWM. Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego nadał mu ten tytuł w podzięce za wybitny wkład w rozwój światowej neurochirurgii.

Senat UWM szczególnie docenił prof. Kanno za pomoc polskim chorym w dostępie do nowoczesnych technologii, zwłaszcza w leczeniu śpiączki i za wspieranie współpracy japońskich naukowców z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Uroczystość nadania doktoratu odbyła się podczas inauguracji nowego roku akademickiego 2 października. Udział wziął w niej m.in. Shigeo Matsutomi, ambasador Japonii w Polsce

Prof. Kanno z Uniwersytetu Zdrowia Fujita to twórca nowatorskiej metody wybudzania pacjentów ze śpiączki. Polega ona na wykorzystaniu stymulacji górnych części rdzenia kręgowego, którą po raz pierwszy lekarze zastosowali na początku XXI w. w Japonii. Po jej zastosowaniu u ponad połowy pacjentów zauważono poprawę.

Z rekomendacji prof. Kanno jego uczeń - prof. Issao Morita nawiązał współpracę z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym UWM. Pod jego kierunkiem zespół chirurgów prof. Wojciecha Maksymowicza przeprowadził w maju 2016 r. w szpitalu pionierskie w Polsce operacje osobom w śpiączce. U większości operowanych stwierdzono poprawę stanu, a kilkoro wybudziło się.

- Wiedza i doświadczenie prof. Tetsuo Kanno i jego uczniów przyczyniły się nie tylko do rozwoju umiejętności zawodowych lekarzy UWM, ale także ukazały nowe możliwości pomocy grupie najciężej chorych pacjentów w naszym kraju, dotychczas pozbawionych tych metod postępowania – podkreślił prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor UWM i promotor doktoratu h.c. profesora Kanno.


Źródło: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski