INFARMA postanowiła przeprowadzić badanie opinii społecznej, aby poznać opinie Polaków na temat kondycji systemu ochrony zdrowia i zrozumieć ich oczekiwania. Z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą Kantar wynika m.in., że zdecydowana większość z nich (ponad 70%) określa stan polskiej ochrony zdrowia jako fatalny lub zły.

Za postulaty najważniejsze dla poprawy poziomu ochrony zdrowia pacjenci uznali zwiększenie personelu medycznego (81% badanych), leczenie skutecznymi i bezpiecznymi lekami (76%) oraz likwidację kolejek do lekarzy (72%).

>>>ZOBACZ TEŻ: UroConti podsumowuje sytuację pacjentów

W regionie północnym relatywnie ważniejszy problem to zwiększenie wydatków państwa na ochronę zdrowia, w centralnym z kolei mniej ważny to likwidacja biurokracji. Do najważniejszych dla pacjentów obszarów ochrony zdrowia zaliczają się szybki dostęp do lekarzy specjalistów (81% respondentów) i świadczeń zdrowotnych (74%) oraz dostęp do nowoczesnych leków (65%).

Ważność kluczowych obszarów jest zbliżona w każdym z regionów. Jakość żywienia jest relatywnie mniej ważna w regionie centralnym, z kolei możliwość leczenia w domu jest mniej ważna w regionie południowym. Jedynie 11% pacjentów ocenia stan polskiej ochrony zdrowia jednoznacznie pozytywnie.

>>>ZOBACZ TEŻ: Petycja ws. dostępu do leczenia biologicznego dla cierpiących na przewlekłą pokrzywkę spontaniczną

Pełne wyniki badania zaprezentowano w raporcie „Postrzeganie polskiej ochrony zdrowia” dostępnym na stronie internetowej Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Źródło: INFARMA