Otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii WUM to nowa era w stomatologii. Ma ono służyć przede wszystkim kształceniu kadr medycznych, ale także rozwijaniu badań naukowych oraz leczeniu pacjentów – poinformował w środę rektor uczelni prof. Mirosław Wielgoś.

Uniwersyteckie Centrum Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mieści się na terenie kampusu Banacha, przy ul. Binieckiego 6, i jest największym w Polsce i najnowocześniejszym w polskich uczelniach medycznych centrum stomatologicznym.

"Będziemy tutaj prowadzili kształcenie przeddyplomowe i podyplomowe, badania naukowe, jak również leczenie pacjentów, które będzie odbywało się w nieporównywalnie lepszych warunkach" – powiedział prof. Wielgoś.

Zaznaczył, że to długo oczekiwana inwestycja. W gmachu jest 18 sal seminaryjnych i aula wykładowa na 110 miejsc. Centrum wyposażone jest w 164 unity stomatologiczne dla studentów i w nowoczesny sprzęt o łącznej wartości 10 mln zł.

"Ten poród był poprzedzony niezwykle trudną ciążą. Po wielu problemach udało się to wszystko opanować i przeprowadzić" – powiedział rektor. Dodał także, że "z łezką w oku, aczkolwiek bez większego żalu, możemy pożegnać nasze stare lokalizacje". Do końca września 2019 r. jednostki wydziału stomatologicznego mieściły się w kampusie Lindleya, przy ul. Miodowej (od lat 50. XX w.) i Nowogrodzkiej (od 1974 r.).

>>>ZOBACZ TEŻ: Wrocław: Minister zdrowia uczestniczył w inauguracji roku na Uniwersytecie Medycznym

Prace wykonawcze trwały od października 2017 r. do czerwca do 2019 r. Pozwolenie na użytkowanie wydano w sierpniu tego roku. Inwestycja kosztowała 81 mln zł brutto. Budynek ma siedem pięter i łączną powierzchnię użytkową blisko 8 tys. mkw.

Mieszczą się w nim laboratorium, poradnia, 9 katedr i zakładów: Zakład Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej, Zakład Stomatologii Zintegrowanej, Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją, Zakład Chirurgii Stomatologicznej, Zakład Stomatologii Dziecięcej oraz Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia, Katedra Protetyki Stomatologicznej, Zakład Ortodoncji, Zakład Higieny Stomatologicznej.

Jak podkreśliła dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego WUM prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska warto było czekać na tę chwilę, bo centrum spełnia najwyższe standardy leczenia oraz kształcenia.

"To warunki na miarę naszych czasów, a nawet z nawiązką" – dodała i przypomniała, że wydział liczy około 1 tys. osób, w tym około 700 studentów i ponad 50 doktorantów.

Uczestniczący w otwarciu UCS wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski powiedział, że są to "świetnie wydane pieniądze i ogromny skok rozwojowy dla kadry". Jednocześnie zaznaczył, że resort chce dać jasny przekaz studentom, by po studniach zostali w Polsce i tutaj wykonywali swój zawód.


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Klaudia Torchała